Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Global mikrocefaliepidemi hotar oss alla enligt ny studie

Från 2016
Uppdaterad 16.09.2016 08:17.
gravid kvinna undersöks
Bildtext Zikaviruset utgör ett särskilt allvarligt hot mot gravida kvinnor världen över
Bild: Esteban Biba /EPA

Hela världen bör vara redo för en global epidemi av mikrocefali som orsakas av zikaviruset varnar forskare som har gett ut en ny rapport om viruset som sprider sig snabbt.

Forskare i Brasilien och Storbritannien säger att de har funnit nya bevis på att zikaviruset orsakar mikrocefali vilket innebär att barnet föds med onormalt litet och missbildat huvud.

Länder där man redan har påträffat viruset och länder där man tror att den sprids bör vara beredda på att mikrocefali kommer att öka betydligt, skriver forskarna.

- Vi rekommenderar att man förbereder sig på en global epidemi av mikrocefali, skriver forskarna i sin rapport som publiceras i tidskriften Lancet Infectious Diseases.

Klart samband mellan Zika och Mikrocefali

Forskarna kom bland annat fram till att nästan hälften av 32 brasilianska barn i en testgrupp med mikrocefali hade testat positivt för zikaviruset.

Inget av 62 nyfödda, normala barn i en annan testgrupp hade däremot smittats av viruset.

80 procent av kvinnor som hade fött barn med mikrocefali hade smittats av zika då de var gravida, jämfört med 62 procent av kvinnor som födde normala barn.

Över 1,5 ,miljoner har smittats av zika

Tillsvidare har man bekräftat att över 1,5 miljoner människor världen över har smittats av viruset som alltså utgör ett särskilt allvarligt hot mot gravida kvinnor.

Man han påträffat över 1 600 barn med mikrocefali sedan början av år 2015 då epidemin började spridas i Latinamerika.

Det finns inte ännu något botemedel eller vaccin mot viruset men ett vaccin utvecklas som bäst i USA.

WHO skärper rekommendationer

Världshälsoorganisationen (WHO) har redan utfärdat strängare rekommendationer för människor som har besökt områden där zikavirus har påträffats.

Män och kvinnor uppmanas till avhållsamhet i sex månader eller att hålla sig till säkrare sex.

Uppdateringen av rekommendationerna kom efter nya bevis på att zika kan spridas via sex eller kroppsvätskor som tårar.

Det verkar också som om viruset överlever i sädesvätska under en betydligt längre tid än man tidigare har trott.

Enligt WHO sprids zikaviruset främst via myggor och det finns inte helt säkra bevis på att smittan kan överföras via sexuella kontakter.

Diskussion om artikeln