Fyra skadade i skottlossning i Malmö - en i kritiskt tillstånd
Fyra personer har skadats i skottlossning i Malmö, av vilka en befinner sig i kritiskt tillstånd.
Polisen har förhört tre av de skadade, men har inte klarlagt något motiv för skottlossningen som inträffade vid åttatiden igår kväll finsk tid i de södra delarna av Malmö.
- En person ska vara kritiskt skadad, det är den uppgiften vi hade sent i kväll, säger Anna Göransson vid Malmöpolisen.
De tre andra männen lär ha skadats så lindrigt att de själva kunde ta sig till sjukhuset
- Vi får larm om att det pågår någon form av skottlossning klockan 18.52 och vi skickar resurser dit. När vi sedan kommer fram till platsen är mer än en person skadad, säger polisens taleskvinna Ewa-Gun Westford.
Jagades av beväpnade män
Två beväpnade män på en moped lär ha jagat bilen med de fyra skadade - Bilen körde mot ett träd och gärningsmännen öppnade då eld enligt ögovittnen.
Ingen misstänkt har ännu gripits och polisen känner inte till någon hotbild mot de skjutna trots att man har förhört offren.
- Det har inte gett mycket, säger Mats Attin, vid polisen i Malmö.
Polisen spärrade av området utanför akutmotttagnignen i Malmö där ett hundratal människor hade samlats, men endast nära anhöriga släpptes in.
Polisen utreder nu skjutningen som ett mordförsök.