Försvarsutskottet: Vi ger kurderna tillräcklig hjälp
Det råder stor politisk enighet i riksdagen om att Finland nu gör tillräckligt i kampen mot IS. Försvarsutskottets medlemmar vill inte gå in kraftigare för att hjälpa de kurdiska Peshmerga-soldaterna.
Redan nu är risktagningen, om man tänker på finländska liv, ganska stor, anser man i utskottet. Visserligen kommer risken knappast att öka dramatiskt för de finländska rådgivarna, tror Thomas Blomqvist, SFP.
- Men det beror förstås på vad som händer i området och hur aktiva striderna blir.
SDP:s Sirpa Paatero vill inte ta flera risker än nu är fallet
- Finländarna där har i huvudsak inte rätt att använda våld. Det finns ingen möjlighet att finländarna t.ex. skulle kunna kriga där.
Kurdiska generaler önskar mer engagemang
Enligt Sannfinländarnas Mika Raatikainen har höga militärer för Peshmerga-styrkorna önskat mer engagemang av Finland, de ska ha bland annat ha talat om hjälp med minröjning.
Men att ändra uppdraget för den finländska personalen i Irak går inte för sig, säger Raatikainen
- Vi har redan hundra människor där, vi kan inte skicka fler.
"Inte på kartan att finländare skulle strida"
- Jag vill inte att Finland med sin långa fredsbevararhistoria går till militära aktioner, säger för sin del Sirpa Paatero.
-Inte ens IS är så ond att en finländare tar vapen i hand?
-Jag tror på fredliga lösningar och FN:s säkerhetsråd är den arena där man ska föra kampen, och det utan vapen.
Thomas Blomqvist säger att Finland ska vara solidariskt och göra vad man kan.
- Men att vi skulle delta i strider mot IS finns inte på min karta för tillfället.
Diskussion om artikeln