Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Inga debutanter i Marjamäkis EHT-lejontrupp

Från 2016
Uppdaterad 03.11.2016 15:30.
Helsingforsarenan redo för nedsläpp.
Bildtext Helsingforsarenan redo för nedsläpp.
Bild: imago/IBL/ All Over Press

Chefstränaren Lauri Marjamäkis trupp vid EHT-turneringen i Helsingfors innehåller inga överraskningar. Det är idel bekanta namn som kommer att möta Ryssland, Tjeckien och Sverige på Yles kanaler i november.

Efter World Cup-äventyret vidtar vardagen för det finska ishockeylandslaget, och som vanligt inleds säsongen med hemmaturneringen i Helsingfors.

Turneringen inleds med match mot Ryssland och efter en mellandag väntar Tjeckien på lördag och Sverige på söndag.

KHL-duon Mikko Koskinen och Harri Säteri axlar ansvar mellan stolparna medan fem av åtta backar kommer från KHL. Undantagen är Tapparas Aleksi Elorinne, Kärpäts veteran Lasse Kukkonen och Luleås Ilari Melart.

I anfallet är det bara Kärpäts Mika Pyörälä, Tapparas Veli-Matti Savinainen och Ilari Filppula från Malmö som inte spelar i KHL. Totalt 16 spelare i truppen spelar till vardags i den östeuropeiska hockeyserien.

- Normalt har vi haft 13 anfallare med oss, men nu blir det tolv. Spelarna upplevde det som en positiv sak, man får en rejäl chans att visa vad man går för. Vi har försökt få Europas tuffaste lag på benen, jag tycker vi är ett konkurrenskraftigt lag, säger Lauri Marjamäki till Yle inför turneringen.

Finlands trupp till EHT-turneringen i Helsingfors:

Målvakter:
Mikko Koskinen (SKA Pietari)
Harri Säteri (HK Vitjaz)

Backar:
Aleksi Elorinne (Tappara)
Juuso Hietanen (Dynamo Moskova)
Joonas Järvinen (Kunlun Red Star)
Tommi Kivistö (Avtomobilist Jekaterinburg)
Lasse Kukkonen (Kärpät)
Ville Lajunen (Jokerit)
Ilari Melart (Luleå Hockey)
Atte Ohtamaa (AK Bars Kazan)

Anfallare:
Ilari Filppula (Malmö Redhawks)
Teemu Hartikainen (Salavat Julajev Ufa)
Jesse Joensuu (Jokerit)
Pekka Jormakka (Jokerit)
Joonas Kemppainen (Sibir Novosibirsk)
Jarno Koskiranta (SKA Pietari)
Kristian Kuusela (Amur Habarovsk)
Antti Pihlström (Jokerit)
Mika Pyörälä (Kärpät)
Sakari Salminen (Jokerit)
Tomi Sallinen (Neftehimik Nizhnekamsk)
Veli-Matti Savinainen (Tappara)

Yle visar samtliga matcher från träningsturneringen med svenskspråkigt referat av Christoffer Herberts.

EuroHockeyTour, Helsingfors, sändningsschemat,

torsdag 3.11 Ryssland – Finland, 18.00 – 21.00 i TV2
torsdag 3.11 Tjeckien – Sverige (sammandrag, spelas i Tjeckien), 22.30 – 23.30 i TV2. Refereras inte på svenska
lördag 5.11 Sverige – Ryssland, 13.25 – 15.45 i TV2
lördag 5.11 Finland – Tjeckien, 17.00 – 20.00 i TV2
söndag 6.11 Tjeckien – Ryssland, 13.25 – 15.45 i TV2
söndag 6.11 Finland – Sverige, 17.00 – 20.00 i TV2

Vinnare genom åren
SäsongVinnareTvåaTrea
1995–1996SverigeFinlandFrankrike
1996–1997FinlandSverigeRyssland
1997–1998SverigeTjeckienRyssland
1998–1999FinlandRysslandTjeckien
1999–2000FinlandRysslandTjeckien
2000–2001FinlandSverigeRyssland
2001–2002FinlandRysslandSverige
2002–2003FinlandTjeckienSverige
2003–2004FinlandTjeckienRyssland
2004–2005FinlandSverigeTjeckien
2005–2006FinlandSverigeRyssland
2006–2007RysslandTjeckienSverige
2007–2008RysslandSverigeTjeckien
2008–2009RysslandTjeckienSverige
2009–2010RysslandFinlandTjeckien
2010–2011FinlandRysslandSverige
2011–2012RysslandFinlandTjeckien
2012–2013TjeckienFinlandRyssland
2013–2014FinlandRysslandSverige
2014–2015SverigeFinlandRyssland
2015–2016SverigeFinlandRyssland

Diskussion om artikeln