FN befriar 876 barn från Nigerias armé – barnen misstänks för samarbete med Boko Haram
FN ha förhandlat om 876 barnfångars frihet i Nigeria. Barnen har hållits gripna på den nigerianska arméns kasernområde. Barnen misstänks för att samarbeta med terrororganisationen Boko Haram.
FN:s barnfond Unicef befarar att det finns flera gripna barn som hålls i staden Maiduguri i nordöstra Nigeria. Maiduguri anses vara Boko Harams födelsestad.
Nigerias armé har löpande rapporterat om barn som frigivits efter förhör. Det här är ändå första gången som FN förhandlar om frigivande av barnfångar.
Ohygieniska och omänskliga förhållanden
De 876 barnen har bott i Boko Haram-styrda områden och har gripits då områdena befriats från terrorister.
Nyhetsbyrån AP rapporterar om tusentals döda i de ohygieniska, trånga och omänskliga förhållandena i kasernen Giwa i Maiduguri. Enligt människorättsorganisationen Amnesty International har 8000 fångar under åren 2011-2015 dött.
Amnesty har krävt att Nigeria stänger Giwa. Spädbarn och småbarn dör på kasernen i hunger, törst och ovårdade skottskador.