Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Slutförvaring av kärnavfall diskuteras i Pyhäjoki

Från 2016
Uppdaterad 02.11.2016 12:28.
Fennovoimas byggarbetsplats i Pyhäjoki. En orange grävskopa fyller jord i en gul lastbil på ett stort hyttjigt fält.
Bildtext Arkivbild. Fennovoimas byggarbetsplats i Pyhäjoki.
Bild: Fennovoima

I Pyhäjoki diskuterar man onsdag kväll slutförvaring av använt kärnbränsle. Det är kärnkraftsbolaget Fennovoima som arrangerar en öppen temakväll i Pyhäjoki.

Det är inte första gången man diskuterar slutförvaring av utbränt kärnbränsle i Pyhäjoki. Senast i september hölls ett diskussionstillfälle av Arbets- och näringsministeriet.

Det var i somras kärnavfallsbolaget Posiva meddelade att man ger experthjälp för slutförvaringen, men plats för sitt avfall får Fennovoima inte i slutförvaringsgrottan som byggs i Olkiluoto.

Fennovoima har nu två alternativ för slutplacering av sitt använda kärnbränsle, antingen Euraåminne eller Pyhäjoki.

Fennovoima har tidigare arrangerat flera temakvällar, allt från ryska seder till utmaningar för den finländska elproduktionen.

Diskussion om artikeln