Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Regeringskris i Estland - sannolikt statsministerbyte

Från 2016
Uppdaterad 08.11.2016 07:37.
Det estniska Reformpartiets ledare, statsminister Taavi Rõivas är på fallrepet och det är mäjligt att han avgår före förtroendeomröstningen på tisdag
Bildtext Det estniska Reformpartiets ledare, statsminister Taavi Rõivas är på fallrepet och det är möjligt att han avgår före tisdagens förtroendeomröstning.
Bild: EPA/PATRICK SEEGER

Estland har drabbats av en regeringskris som sannolikt leder till ett byte av statsminister.

Trepartiregeringen som består av Socialdemokraterna, det konservativa IRL och det liberala Reformpartiet ser ut att falla senast i en förtroendeomröstning onsdag kväll.

Socialdemokraterna och IRL meddelade på måndag kväll att de inte längre vill samarbeta med statsminister Taavi Rõivas och de föredrar att han avgår självmant.

Regeringen har länge knakat i fogarna bland annat på grund av bristen på förtroende bland regeringspartierna.

- Regeringen är ett lagspel, om det inte finns förtroende så kan man inte fortsätta spelet, säger Socialdemokraternas ledare, undervisningsminister Jevgeni Ossinovski.

Rõivas avgår

Reformpartiet som har lett Estland i nästan tolv år, samlas under tisdag morgon för att diskutera regeringskrisen.

Det är full möjligt att Rõivas drar slutsatsen och avgår före förtroendeomröstningen.

IRL:s ledare, socialminister Margus Tsahkna sade igår att han vill ge statsministern en chans att avgå med stil.

Socialdemokraten Ossinovski förklarar förtroendekrisen med att det redan förra veckan gick rykten om att Reformpartiet vill bilda regering med Centerpartiet som är i opposition.

Centerpartiets långvarige ledare, den omstridde Edgar Savisaar steg åt sidan i lördags och gjorde sitt parti regeringsdugligt igen
Bildtext Centerpartiets långvarige ledare, den omstridde Edgar Savisaar steg åt sidan i lördags och gjorde sitt parti regeringsdugligt igen
Bild: EPA PHOTO NIPA / TIMUR NISAMETDINOV

Centern spelar central roll

Centerpartiet är landets största parti och även Socialdemokraterna och IRL skulle helst bilda regering med Centern.

Partiet fick en ny ordförande i lördags, den 38 -årige Jüri Ratas som ser ut att bli ny statsminister.

Ratas ersätter den långvarige ledaren Edgar Savisaar, som alla partier vägrade att samarbeta med.

När Savisaar steg åt sidan blev Centerpartiet regeringsdugligt igen, men det är ännu oklart vilka partier som bildar ny regering om den nuvarande regeringen faller som väntat i dag.

- Jag tror att Jüri Ratas blir en bra följande statsminister för Estland, konstaterade Ossinovksi i tv i går kväll.

Diskussion om artikeln