Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Melania flyttar in i Vita huset - barndomsväninnan såg tidigt hennes potential

Från 2016
Uppdaterad 09.11.2016 20:02.
Mirjana Jelancic beskriver Melania Knavs - Spela upp på Arenan

USA:s blivande president Donald Trump är gift med en immigrant. Melania som snart blir USA:s "First Lady" är född 1970 i Slovenien. Hon är Donald Trumps tredje hustru.

Paret har en son, Barron, som är tio år gammal.

Donald Trump håller tal efter segern.
Bildtext Donald Trump, sonen Barron och Melania Trump strax efter att valresultatet blivit klart
Bild: SHAWN THEW
Donald Trump och han hustru Melania Trump, juli 2016.
Bildtext Melania Trump tillsammans med sin man Donald.
Bild: EPA/SHAWN THEW

Melania - vars efternamn tidigare var Knavs - kommer från den lilla staden Sevnica i Slovenien - ett land som då var en del av det kommunistiska landet Jugoslavien.

I början av 1990-talet lämnade Melania Slovenien för gott och sökte sig till modelljobb i Milano och Paris.

År 1998 - två år efter att hon flyttat till USA - mötte hon Donald Trump på en fest på en nattklubb i New York. De gifte sig 2005 i Florida.

Melania blev amerikansk medborgare 2006.

Melania, Barron och Donald Trump på tennismatch 2008.
Bildtext Melania, Barron och Donald Trump på tennismatch 2008.
Bild: EPA/ANDREW GOMBERT

Melania har kallat Donald och deras son Barron, 10 år för sina två pojkar: Min stora pojke och min lilla pojke, skriver tidskriften The New Yorkers

Slovenska tidningar reagerar på Donald Trumps seger i presidentvalet.
Bildtext Reaktioner på presidentvalet i slovenska tidningar.
Bild: EPA/IGOR KUPLJENIK

Under vårens presidentkampanj har Melania spelat en diskret roll, och hållit bara några enstaka tal.

Melania Trump  i Cleveland, Ohio i juli 2016.
Bild: EPA/MICHAEL REYNOLDS

Melania säger att hon har en universitetsexamen i arkitektur och design. Hon hoppade dock av efter ett år, skriver The New Yorker. Melanias uttalanden om sin bakgrund har varit svävande och det har påståtts att det till och med har handlat om osanningar.

Melania Trumps föräldrar bor i den lilla staden Sevnica i Slovenien.
Bildtext Här bor Melania Trumps föräldrar i Slovenien.
Bild: EPA/IGOR KUPLJENIK
Melania Trump 2007.
Bildtext Melania Trump 2007.
Bild: EPA/PETER FOLEY

"En stillsam skolflicka"

Melania är dotter till textilarbetaren Amalija och bilförsäljaren Viktor Knavs, och hon växte upp i den lilla staden Sevnica.

- Melania är en väldigt klok person, och Donald borde lyssna mera på henne, säger Melanias förra klasskamrat och granne, Mirjana Jelancic enligt CNN Politics

- Hon var alltid mycket sofistikerad och mycket väluppfostrad på ett mycket traditionellt sätt. Hon var en medlare och ville få till stånd kompromisser och enighet.

Melania Trump beskrivs också som en lite blyg flicka.

Diskussion om artikeln