Företagare protesterar: Hur kan tio minuter arbete kosta 500 euro?
Företagarna tänker inte svälja de nya höga avgifterna för att sälja tobaksprodukter.
- Det är en orimlig kostnad för ett litet företag om man höjer en avgift från 55 euro till kanske 1 000 euro.
Det säger företagaren Björn Lindqvist som är medlem i Tenala-Bromarf företagarförening.
- Jo, vi ska minska på tobaksrökning i Finland. Det är helt ok. Men att små kiosker och små butiker ska betala så här stora avgifter är orimligt, upprepar Lindqvist.
Hittills har övervakningsavgiften varit 55 euro per år om till exempel en butik har mindre än fem kassor, från och med nästa år kan den högsta avgiften bli 500 euro per försäljningspunkt.
Vill förhandla med hälsoinspektionen
Föreningen tänker protestera till Sydspetsens miljöhälsa som planerar höja avgiften så mycket som lagen tillåter. Andra föreningar i regionen får gärna haka på. Också takorganisationen i Nyland är med på noterna.
Med en skrivelse till Sydspetsens miljöhälsa hoppas föreningarna påverka beslutet att höja avgifterna. Miljöhälsonämnden ska fatta beslut om avgifterna på torsdag (17.11).
- Vi vill diskutera ärendet med dem för att få avgiften på en vettig nivå.
Granskningsavgiften är i praktiken enbart ett papper.
Företagaren Björn Lindqvist
Lindqvist köper inte argumentet att avgiften i Västnyland har varit exceptionellt låg jämfört med till exempel Helsingfors.
- Granskningsavgiften är i praktiken enbart ett papper. Myndigheterna kommer inte ut varje år och granskar det här utan de granskar i samband med något annat. Varför ska det då kosta 500 euro för tio minuter? Det blir en ganska bra timpeng på det.
Lindqvist tycker den aktuella avgiftshöjningen är helt fel metod för att minska på rökning.
- Höj i stället tobakspriset! Nog får vi bort den småningom.
Priset på mat höjs då övervakningen av tobak blir dyrare
Köpman i Bromarv minskar på tobaksförsäljningen.