Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Hon skrev boken om västnylänningen som gjorde sig till hos ryssarna

Från 2016
Porträttbild på Charlotta Wolff.
Bildtext Charlotta Wolff skrev boken om Constantin Linder.
Bild: Yle/ Bubi Asplund

Kejsarens man är en nyutkommen bok som handlar om den västnyländska adelsmannen Constantin Linder (1836-1908). Linder var en impopulär person i Finland eftersom han tjallade på sina landsmän hos kejsaren.

Bokens författare Charlotta Wolff säger att Linder under sin politiska karriär förespråkade till försiktighet i Finlands förhållande till ryska övermakten.

- Därför blev han ihågkommen som den som samarbetade med generalguvernör Bobrikov och som slutade som ministerstatssekreterare i S:t Petersburg.

Han var föredragande för de finska ärendena hos kejsaren, berättar hon.

- Det här skedde under en tid då den finländska opinionen vände sig mot förryskningspolitiken.

Insider hos ryssarna

Constantin Linder föreslog för Bobrikov vilka finländare som var farliga och kunde utvisas.

- Han var en finsk insider i Ryssland. Han hade flera olika kopplingar till Ryssland, bland annat genom sina äktenskap.

Ur kejsarens synvinkel uppfattades han som ”en av oss”.

- Han uppfattades alltså som en finländare som ryssarna kunde lita på. Han utnämndes därför till flera olika höga poster.

Ryssarna visste att han inte skulle ställa sig mot dem under en tid som många gjorde det i Finland, förklarar Wolff.

- Han blev väldigt impopulär i Finland under en tid då förhållandet mellan Ryssland och storfurstendömet Finland.

Växte upp i Pojo

Constantin Linder växte upp på Åminne gård i Pojo. Linder var född i Reval, det vill säga nuvarande Tallinn.

- Han gav sig först in på en militärbana, vilket var vanligt för adelsmän på den här tiden.

Hans militärkarriär blev ganska kort, säger Wolff.

Bok på iniativ av Magnus Linder

- Han fann intresse för liberala idéer och gav sig in på en ny karriär, först som affärsman då han jobbade bland annat för ett ryskt handelshus. Sedan gav han sig in på en karriär som politiker.

Bokens författare Charlotta Wolff är ursprungligen från Ekenäs men bor i Karis. Hon är forskare vid Finlands akademi och docent vid Helsingfors universitet.

- Boken har uppkommit på initiativ av Magnus Linder på Svartå slott. Han ville veta vem den här Constantin Linder var.

Constantin Linder ärvde Svartå slott efter en kusin.

Radio Vega Västnyland

12:21

Diskussion om artikeln