Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Förorenad jord i Norra hamnen i Ekenäs kostade som beräknat

Från 2016
Uppdaterad 23.11.2016 11:37.
Norra hamnen juni 2016.
Bildtext Stora mängder förorenad jord har forslats bort från Norra hamnen i Ekenäs. Bilden är från juni.
Bild: Yle/Marica Hildén

Det kostade Raseborgs stad nästan 260 000 euro att behandla och transportera bort de förorenade jordmassorna från Norra hamnen i Ekenäs.

Drygt 6 000 ton förorenad mark fördes bort i samband grävningsarbetena på bostadstomten i Norra hamnen.

Mäenpää Byggnads köpte tomten i Norra hamnen av Raseborgs stad. Företaget bygger som bäst fyra bostadshus med 36 lägenheter.

Det är staden som ansvarar för att den förorenade marken behandlas. Jordmassorna visade sig vara mer förorenade än vad man först trodde.

Raseborgs stad hade drygt 440 000 euro reserverat för att sanera stängda avstjälpningsplatser. Tekniska nämnden beslutade i juni att anslaget täcker behandlingskostnaderna för förorenad marksubstans i Norra Hamnen.

Mera förorenad mark kan hittas

Tekniska nämnden hade räknat med en kostnad på mellan 250 000 och 300 000 euro för att köra bort och behandla den förorenade marken. Nu landade prislappen på 258 690 euro.

Nästa år ska vatten- och avloppsrör dras utanför det nuvarande grävningsområdet i Norra hamnen. Det här kan leda till att man hittar ytterligare förorenad mark.

För Hangö stad blev det betydligt dyrare än beräknat att sanera de förorenade jordmassorna på Fabriksudden. Staden hade beräknat att saneringen skulle kosta 200 000 euro, men den slutliga prislappen beräknas bli 400 000 euro.