Guggenheim kan få annan färg än svart - kolla hur det kunde se ut
Guggenheim i Helsingfors ska enligt arkitekternas planer få en fasad i förkolnat trä. Biträdande stadsdirektör Ritva Viljanen säger att materialet är både hållbart och vackert. Men ännu kan det komma stora förändringar i byggnadens fasadmaterial.
Yle Huvudstadsregionen har gjort några bildmanipulationer för att visa hur Guggenheim kunde se ut med ett helt annat bildmaterial. Vissa av förslagen är mera allvarligt menade, andra mera fantasifulla.
Staden kommer att utgå från arkitekternas förslag om man beslutar sig för att gå vidare med planerna på ett Guggenheimmuseum. Men det kan komma ändringar i hur byggnaden ser ut.
- Redan under arkitekturtävlingens gång var det tal om att fasadmaterialet kan behöva bytas ut. Det kan dyka upp flera olika skäl för att byta till ett annat material. Vi kanske kommer fram till att förkolnat trä inte håller vid havsstranden, kanske materialet blir för dyrt, eller så måste det bytas ut av utseendeskäl, säger biträdande stadsdirektör Ritva Viljanen.
Det är Helsingfors stad som fattar det slutliga beslutet om hurdan museets fasad blir. Men Ritva Viljanen påminner om upphovsrätten till planerna finns hos arkitektbyrån Moreau Kusunoki Architect.
- Vi måste komma överens med dem om det blir stora förändringar i planerna. Men det är i arkitekternas intresse att planerna förverkligas. I sådana här fall brukar man komma fram till en gemensam lösning, säger Ritva Viljanen.
Det material som arkitekterna föreslår för Guggenheim-museet är förkolnat trä. Enligt Viljanen är materialet mycket hållbart och lätt att underhålla.
- Det är ett mycket ovanligt material. Arkitekterna säger att huset blir silverfärgat snarare än svart. Jag har gått igenom saken med en professor vid Aalto-universitetet som också hjälpt oss med att utreda Centrumbibliotekets fasadbeklädnad. Förkolnat trä är ett hållbart material som får åldras naturligt. Eftersom träet är förkolnat trivs inte bakterier där, säger Viljanen.
I början av november publicerades i Helsingin Sanomatinsändare som motsatte sig den mörka färgen i förslaget. "Byggnaden är deprimerande svart" skrev Seppo Pursiainen och Liisa Haapala konstaterade på samma insändarsida att en svart museibyggnad bryter mot den annars ljusa stadsbilden.
Biträdande stadsdirektör Ritva Viljanen säger att Guggenheim inte blir så svart som det verkar i några av arkitektritningarna. Förkolnat trä är ett levande material som skiftar färg.
- Jag tycker att förkolnat trä skulle vara ett underbart material. Jag uppfattar det som vackert och silverskimrande, så uppfattar arkitekterna det också. Materialet smälter in i miljön och passar bra där, säger Viljanen.
Men vad om Guggenheims fasad var något helt annat än träfärgat eller grått? Yle Huvudstadsregionen tog sig friheten att göra några fantasibilder med helt annan design. Så här kommer Guggenheim knappast att se ut.