Nätverksattack störde Lovisaskolornas Wilma
Wilma-nättjänsten i Lovisa hade problem med hackers under onsdag och torsdag, men fungerar igen som vanligt efter åtgärder.
Attacken började onsdagen 7 december men på torsdag eftermiddag kunde Lovisa stads dataförvaltningschef Marko Perttilä berätta att Wilma-nätverket fungerar som vanligt igen.
- Nätverket bombarderades med besök från robotar. Staden måste begränsa trafiken till sidan, vilket ledde till att inte heller föräldrar som vill in på sidan kunde logga in, säger Perttilä.
I Lovisas interna nät fungerade ändå Wilma normalt och lärare och elever i skolorna hade tillgång till nätverket. Nu har staden lyckats kringgå problemet och Wilma fungerar normalt igen.
Inte första gången
En liknande attack skedde för ungefär tre år sedan. Den gången blev en Lovisaelev fast för angreppet. Men Perttilä säger att det är en väldigt liten chans att de får fast de skyldiga den här gången.
- Det var en slump att vi fick fast den skyldiga senast.
Wilma är skolornas digitala nätverk för kommunikation mellan hemmen och skolan.