Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Över 20 döda i bombdåd vid den koptiska katedralen i Kairo

Från 2016
Uppdaterad 09.04.2017 14:15.
Arkivbild från 18.2.2016 på S:t Peters kyrka i Kairo.
Bildtext Arkivbild från 18.2.2016 på S:t Peters kyrka i Kairo.
Bild: EPA/MOHAMED HOSSAM

Minst 25 människor dödades och upp till 35 skadades i ett av de dödligaste attentaten mot kopter på flera år.

Någon kastade in en sprängladdning i S:t Peters kyrka alldeles intill S:t Markuskatedralen mitt under pågående mässa.

På sociala medier sprids nu bilder på blodspåren och förstörelsen inne i kyrkan.

Kyrkan var extra välbesökt eftersom S:t Markuskatedralen renoveras just nu. S:t Peters kyrka är inte heller lika hårt bevakad som katedralen.

Ingen har ännu tagit på sig dådet. Militanta islamister har utfört flera attacker tidigare mot kristna i Egypten. De flesta av attackerna har ägt rum på Sinaihalvön.

De kristna kopterna utgör omkring tio procent av Egyptens befolkning. De har förföljts och diskriminerats. Under de senaste årens politiska turbulens i Egypten har de ofta blivit syndabockar i samband med politiska oroligheter.

Kyrkokvarteret i stadsdelen Abbasiya i Kairo är också ett populärt turistmål.

Diskussion om artikeln