Suarez stannar i Barcelona – får gigantisk utköpsklausul
Barcelona har kommit överens med Luis Suarez. Den målfarlige anfallaren blir kvar i storklubben i fem år till.
Luis Suarez blir Barcelonas man för en lång tid framöver. Uruguayanen har skrivit på ett femårskontrakt, som håller honom i den spanska storklubben till 2021.
När kontraktet går ut är Suarez 34 år gammal – och sannolikheten att någon klubb värvar honom under tiden är liten. Enligt uppgifter finns det en utköpsklausul i kontraktet. Den ligger på astronomiska 200 miljoner euro.
Suarez kom till Barcelona 2014 från Liverpool. Då pungade katalanerna ut 81 miljoner euro. Under åren i klubben har Barcelona bland annat tagit hem två ligatitlar och en Champions League-titel.
– Jag är väldigt glad, eftersom jag är där jag vill vara, säger Suarez.
Suarez har bildat en livsfarlig anfallstrio tillsammans med Lionel Messi och Neymar. Uruguayanen har satt 97 mål på 116 matcher i klubben.