Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Företagare: Ingåport behöver röda hus med tegeltak

Från 2016
Detaljplan: utkast/Ingåport
Bildtext Ingåport ska växa fram norr om stamväg 51.
Bild: Ingå kommun

Rödmylleliknande hus med tegeltak som andas skärgård. Det är företagare Tom Bäckströms förhoppningar om Ingåport. Ingåborna får nu chans att säga sitt om kommunens stora planer för området som ligger norr om stamväg 51 intill Täktervägen.

Samhällstekniska nämnden i Ingå beslutade i tisdags (20.12) att lägga fram utkastet till detaljplan för Ingåport till allmänt påseende.

Planen är att det på området ska finnas hantverkarkvarter, kvarter för företag och servicestationer. Där ska också finnas plats för industri som möjliggör logistikfunktioner, heter det.

Karta över Ingå port-området.
Detaljplan: utkast/Ingåport
Jämförelse av två bilder: Kommmunen planerar också trafikmässiga förändringar om planerna blir verklighet.
Bilder: Ingå kommun (vänster), Ingå kommun (höger)

Just nu finns det en servicestation på området och ett byggcenter som samlar olika företagare inom byggbranschen. En av företagarna är Tom Bäckström. Han ser positivt på att kommunen vill locka fler företag till området.

- Företag behövs alltid. Om hit kommer flera företag utifrån betyder det ju flera skattebetalare för Ingå kommun. Vi kan ha nytta av varandra och hitta synergier med andra företagare.

Minna Penttinen och Tom Bäckström
Bildtext Minna Penttinen och Tom Bäckström.
Bild: Yle/Christoffer Westerlund

Ingåport ska öka Ingå kommuns attraktionskraft och vara en fasad för Ingå centrum.

- Kommunen behöver fler företagstomter och läget intill stamväg 51 är väldigt bra, säger Minna Penttinen, planläggningschef i Ingå.

St 1 i Ingå.
Bildtext Servicestationen får många nya grannar enligt kommunens planer.
Bild: Yle/Christoffer Westerlund

Det finns inte några utstakade planer på hur byggnaderna ska se ut på området. Hur lockande området blir är väldigt mycket fast i just byggnadernas utseende, tror Bäckström. Han nämner att utgångspunkten kunde vara skärgårdsmiljö.

- Fina snygga byggnader. Inga kolossala plåthallar utan i stället fina rödmylleaktiga hus med rött tegeltak. Det behöver ju inte vara fula hallar utan man kan ju få dem snygga också. Då kan Ingåport fungera som Ingås visitkort.

Byggcenter i Ingå
Bildtext Byggnaden där byggcentret nu finns kommer antagligen att rivas om Ingåport blir verklighet.
Bild: Yle/Christoffer Westerlund

Om Ingåport blir verklighet kommer huset där byggcentret nu finns att rivas.

- Vi är säkert intresserade att bygga ett nytt byggcenter åt oss i något skede.

Namnet Ingåport har tidigare fått kritik efter som det för tankarna till hamnen.

Är namnet fastslaget eller kan det ännu ändras, Minna Penttinen?

- Området behöver inte heta Ingåport. Jag har en tanke att om att utlysa en namntävling för att hitta ett bra namn.

Diskussion om artikeln