Inga gator och torg för Castro
Kubas nationalsamling har godtagit den tidigare ledaren Fidel Castros önskan om att förbjuda personkult. Ett av den tidigare kubanska presidentens önskemål var att gator, torg eller andra offentliga platser inte skulle namnges efter honom.
Förbudet gäller ändå inte konstnärer som även i framtiden har rätten att använda sig av bilden av Castro i litteratur, dans, musik, film eller andra visuella konstformer.
Bilder på Castro kommer också fortsättningsvis att hänga kvar i myndighetsbyggnader och skolor.
Kritiker: Personkulten lever och mår bra
Bilder på Castro och hans ord kan skådas över hela landet och en stor bild av en ung Castro med ett gevär över axeln har hängt från en byggnad vid Revolutionstorget i huvudstaden Havanna sedan hans död.
Därför har kritiker hävdat att lagen saknar betydelse då personkulten kring Castro och övriga revolutionsledare redan spelar en stor roll i landet.
Förutom Castro är den argentinske gerillaledaren Ernesto ”Che” Guevara ett ofta förekommande motiv i gatubilden.
Castro tog makten i Kuba i samband med den kubanska revolutionen åt 1959. Han var ledare för landet fram till 2008 då hans bror Raúl Castro officiellt tog över.
Castro dog i slutet av november i år. Han blev 90 år gammal.