Hoppa till huvudinnehåll

Åboland

Revydags med "Skratt kamar ön" i Kimito

Från 2017
Uppdaterad 17.01.2017 11:58.
Orkester med skådespelare i bakgrunden.
Bildtext Revygänget repeterar. Närmast kameran Lasse Forss med resten av orkestern (Dennis Nordell och Jussi Lindberg). För regin ansvarar Henrik Grönroos.
Bild: Yle/Monica Forssell

Fredagen den 13 januari är det premiär för Kimito ungdomsförenings traditionella revy. Skratt och både nya och gamla bekanta utlovas.

- Att det finns en viss motsättning mellan Dalsbruk och Kimito och att det finns en ny kommundirektör och en före detta som uppmärksammas, kryddat med en stor portion spelglädje och iver, sammanfattar Henrik Grönroos ingredienserna i revyn Skrattkammarön, eller egentligen "Skratt kamar ön" som revyn döpts till.

Tre personer på scen. En läser tidning.
Bildtext Fia Hellsberg, Mikael Broman och Abbe Karlsson på scen. Broman och Karlsson har inte tidigare uppträtt i ungdomsföreningens revyer.
Bild: Yle/Monica Forssell

Sammanlagt är ungefär tjugo personer engagerade i årets revyuppsättning. En del står på scen, andra jobbar i kulisserna med att sälja biljetter, fixa frisyrer, smink, ljus och ljud.

Man pekar på orkester.
Bildtext Henrik Grönroos regisserade också revyn för åtta år sedan.
Bild: Yle/Monica Forssell

Det är mycket som ska klaffa och inför premiären finslipas övergångarna från en scen till en annan.

- Det ska löpa smidigt, säger Grönroos och avbryter för att fyra av instruktioner åt "kommundirektören" som bär i väg med podiet på scenen.

Bland skådespelarna finns många förmågor från tidigare uppsättningar med, men också några nya. Bland annat fjortonårige Abbe Karlsson och adertonåriga Ann-Louise Hakalax.

Båda är intresserade av teater och var inte svåra att locka med.

- Det känns roligt och lite nervöst, men att stå på scen ger bra feelis förklarar Karlsson och Hakalax hakar på:
- Det är ett roligt gäng, under två månader har jag skrattat lika mycket som under två år!

Flicka dansar på scen, kvinna står i en talarstol.
Bildtext Cathina Wretdal-Lindström och Ann-Louise Hakalax på scenen.
Bild: Yle/Monica Forssell
Kvinnor på scen sjunger.
Bildtext Sabina Holmström, Cathina Wretdal-Lindström, Ann-Louise Hakalax och Eva Engman.
Bild: Yle/Monica Forssell

Ungefär vart fjärde år sätter Kimito ungdomsförening upp en så kallad trettondagsrevy. Årets premiär infaller ändå inte på trettondag (6 januari) utan fredagen den 13 januari.

Hela gruppen på cirka tjugo personer har sedan oktober jobbat med sketcher och texter, men liksom tidigare år är det Trygve Isaksson och Henrik Mattsson som skrivit de flesta sketcherna.

De lovar att gamla bekanta som Hugo Albert och bröderna Österman dyker upp i årets revy, men också färska bekanta som till exempel kommunens nya kommundirektör och en del politiker från ön är med.

Trettondagsrevyn 2013 Le-sidan
Bildtext Trygve Isaksson, Magnus Nyman och Henrik Mattsson i revyn Le-sidan år 2013.
Bild: Kimito UF/Hanna Holmberg

- Nog blir det riktigt bra, tror Isaksson

Att hitta lämpligt stoff för revyn har inte varit oöverkomligt svårt.

- Det känns alltid lite trögt i början, men det är lite som med ketchup att sen när det kommer, så kommer det allt på en gång, ler Mattsson.

Wrethalla 13 januari. Biljetter kan bokas på telefonnummer 044 299 6290. För föreställningsdatum kolla Kimito Ungdomsförenings facebooksida.

Radio Vega Åboland: Revydags med "Skratt kamar ön" i Kimito

9:11

Diskussion om artikeln