Österbottningarna delar ivrigt med sig av sina fritidsdrömmar
Över 1 700 personer har svarat på enkäten om fritid som Yle Österbotten och HSS Medias tidningar lanserade förra torsdagen. En veritabel succé så här långt, alltså. Gå in och svara du också!
Yle Österbotten, Vasabladet, Österbottens Tidning och Syd-Österbotten har startat ett unikt samarbete för att ta reda på vad österbottningarna gör på sin fritid.
Med i samarbetet är också sociologen Kjell Herberts, som ska analysera svaren.
Vad gör du när du är ledig? Och vad gör du helst när du är ledig? Är det kanske samma sak?
Samarbetsprojektet kallas "Fri Tid". Det kommer att resultera i artiklar och radioprogram om och med österbottningarna och deras fritid.
Hus i Spanien och fjällvandringar
Bland frågorna finns till exempel om man har fritidsdrömmar som man inte kunnat förverkliga. Och det finns det verkligen.
Ni drömmer bland annat om hus i Spanien och om att brygga öl hemma. Ni vill också ha tid för fjällvandring och att lära er spela saxofon och dragspel.
Väldigt många vill ha mer tid för resor. Att ha mer tid för olika former av motion finns också i mångas önskemål.
Någon har också tagit inspiration av Hjallis Harkimo och vill segla jorden runt.
Så varför förverkligar ni inte era drömmar? Svaret är enkelt och rätt givet: Tidsbrist och brist på pengar.
Gå in och svara på enkäten här: svenska.yle.fi/fritid