Darrade på vallen – men Fourcade nådde milstolpe till slut
Sex åkare gjorde upp om segern i det sista skyttet av herrarnas jaktstart i Ruhpolding. Martin Fourcade hade en långtifrån perfekt tävling – men stod än en gång som vinnare.
Martin Fourcade går inte att stoppa.
Trots att han i söndagens jaktstart hade en jobbig eftermiddag i snöfallet knep han säsongens tionde världscupseger. Därmed har han redan tangerat sitt eget segerrekord – och då är säsongen endast halvvägs.
Fransmannen nådde även en annan milstolpe, pallplatsen var nämligen karriärens 100:e i världscupen.
Sex om budet
Fourcade, som startade med ett försprång på 18 sekunder, fick denna gång slita för segern.
Han missade två skott i det andra skyttet och ytterligare ett i det tredje, och bjöd in konkurrenterna i kampen.
Till det sista skyttet gled sex åkare in samtidigt: Fourcade, Emil Hegle Svendsen, Simon Schempp, Anton Sjipulin, Dmitrij Malysjko och Arnd Peiffer.
Grönman långt bakom
Av dem sköt endast de två förstnämnda rent. Svendsen hade inget att sätta emot Fourcade på sluttampen och fransmannen vann med 18,3 sekunders marginal.
När de övriga i segerkampen bommade passade Michal Krčmář på att knipa tredjeplatsen. Tjecken besegrade Sjipulin i en spurtstrid.
Tuomas Grönman var enda finländare i loppet. Grönman startade som 51:a man och korsade mållinjen som 54:a. Han missade fem skott och var dryga sex minuter bakom Fourcade i mål.
Resultat:
1. Martin Fourcade FRA 22.34,2 (3)
2. Emil Hegle Svendsen NOR + 18,3 (0)
3. Michal Krčmář CZE + 19,5 (0)
4. Anton Sjipulin RUS + 21,3 (1)
5. Arnd Peiffer GER + 24,1 (0)
6. Dominik Landertinger AUT + 38,3 (1)
7. Simon Schempp GER + 39,7 (2)
8. Erlend Bjøntegaard NOR + 41,1 (1)
---------------------------------
54. Tuomas Grönman FIN + 6.02,8 (5)