Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

En fångvaktare dödades i gisslandrama i USA

Från 2017
Staket med taggtråd och kameraövervakning vid fängelset i Vanda.
Bildtext Arkivbild
Bild: Yle / Victoria Wirén

En fångvaktare dödades i ett gisslandrama i delstaten Delaware efter att myndigheterna stormade fängelset där fångarna hade tagit gisslan.

En annan fångvaktare räddades och fördes till sjukhus i samband med att gisslandramat tog slut på torsdagen.

Det var på onsdagen som fångar tog fyra fångvaktare och andra fångar som gisslan, men de släppte snart två av väktarna och 46 fångar.

Fångarna angav sitt motstånd mot president Donald Trump som ett motiv för fängelseupproret.

De klagade över fängelseförhållanden och befarade att de kommer att förvärras ytterligare under Trumps styre.

- Vi gör vad vi gör på grund av allt som Trump har gjort och gör nu. Vi vet att fängelset kommer att bli värre, säger fångarna i ett meddelande som de fick ut via anhöriga.

Guvernören John Carney sade att han ber för den dödade fångvaktarens familj och lovade att den skyldige kommer att ställas till svars.

- Vi kommer att se till att alla nödvändiga reformer genomförs så att något liknande aldrig kan hända igen, sade han.

Diskussion om artikeln