Hoppa till huvudinnehåll

Sport

Spelarflykten fortsätter: KooKoos landslagsback till Sverige

Från 2017
Uppdaterad 08.05.2017 13:12.
Mikko Lehtonen tacklar.
Bildtext Mikko Lehtonens pigga tag har öppnat dörrarna till landslaget.
Bild: /All Over Press

Efter att tre spelare flyttat till HIFK är det nu Mikko Lehtonens tur att lämna KooKoo. Landslagsbacken kommer att spela för HV71 resten av säsongen.

Ishockeyligans nästjumbo KooKoo har blivit av med flera nyckelspelare då slutspelsdrömmen gått i kras. Den senaste spelaren att lämna KooKoo är Mikko Lehtonen som ansluter sig till SHL-klubben HV71.

Lehtonen har spelat en stark säsong (6+19 poäng på 43 matcher) och var en del av lejontruppen som spelade i helgens EHT-turnering i Sverige.

– En spännande back som har styrkor både i offensiven och defensiven och vi är glada att kunna knyta oss till honom till avslutningen av serien, säger HV71:s sportchef Johan Hult på klubbens webbplats.

KooKoo hade tidigare blivit av med nyckelspelarna Kai Kantola, Jarkko Malinen och Ryan O’Connor som alla flyttade till HIFK.

Diskussion om artikeln