Tung värvning av Manchester City - världsmästare klar
Manchester Citys damlag har samma ambition som herrarna: att bli bäst i Europa. I jakten på Champions League-framgång förstärker den brittiska klubben med amerikanska superstjärnan Carli Lloyd.
Lloyd har spelat 225 landskamper och gjort 96 mål för USA, med vilka hon vunnit två OS-guld och ett VM-guld. Efter att ha spelat hela sin klubblagskarriär i USA tar hon nu steget över till Europa.
- Jag har alltid sökt nya utmaningar. Jag vill alltid bli en bättre spelare och försöker hitta nya sätt att testa mig själv och mitt kunnande. Att komma hit och bli en del av Manchester City är ett sånt steg, säger Lloyd på klubbens webbplats och fortsätter.
- Nu får jag chansen att tävla i vårserien, i FA-cupen och allra viktigast, i Champions League, tillägger Lloyd.
Manchester City vann både cupen och ligan i England förra säsongen och spelar kvartsfinal i Champions League mot Fortuna Hjörring i slutet på mars.