Hoppa till huvudinnehåll

Kultur och nöje

Filmregissören Aki Kaurismäki slutar med film …. kanske

Från 2017
Aki Kaurismäki.
Bild: GUILLAUME HORCAJUELO

Finlands kändaste filmregissör Aki Kaurismäki kan ha gjort sin sista film. Så kan man i alla fall tolka ett uttalande han kom med idag på en presskonferens under filmfestivalen i Berlin, Berlinale.

Toivon tuolla puolen, Ljus i natten, är den andra delen i en trilogi och Aki Kaurismäki sade idag kryptiskt:

- Den tredje delen i trilogin skulle kunna bli en komedi, med det blir ingen tredje del.

Den första delen i serien om hamnstäder var filmen Le Havre från 2011.

Vad menade han egentligen?

Svenska Yles kulturredaktör Tomas Jansson som var på plats i Berlin ställde en direkt fråga om det betyder att regissören slutar med film. Svaret var öppet för tolkningar:

- Kaurismäkis svar har under hela festivalen tolkats lite olika av olika journalister. Under mötet med finländska journalister fick jag bilden att han nöjer sig med att göra en “tvådelad trilogi” och att han just nu är lite trött på branschen. Men på min direkta fråga om det här nu var hans sista film svarade han med en liknelse som man kan tolka precis hur man vill.

Aki Kaurismäki har också tidigare sagt att han tänker sluta med film.

Han har regisserat 18 långfilmer. Hans senaste, Ljus i natten, tävlar om Berlin festivalens huvudpris, Guldbjörnen.