Tottenham kämpar i motvind – förlorade mot Gent i Europa League
Tottenham åkte på en ordentlig kalldusch i det första mötet med belgiska Gent i sextondelsfinalen i Europa League. Gent vann matchen på hemmaplan med 1–0.
Tottenham har inte rosat marknaden ute i Europa den här säsongen. Laget slutade bara på tredje plats i sin grupp i Champions League och gick inte vidare till slutspel.
Laget fick i stället satsa på Europa League och där gick man på en ordentlig mina i det första av två möten med Gent i sextondelsfinalen.
Gent som bara ligger på åttonde plats i den belgiska ligan vann den första matchen med 1–0 efter att Jérémy Perbet gjort matchens enda mål i den 59:e minuten.
Tottenham hade fram till Perbets mål dominerat den andra halvleken men efteråt var man ett slaget lag. Gent hade till och med bud på ytterligare ett mål då Danijel Milicevic i den 77:e minuten sköt i stolpen via målvakten Hugo Lloris.
Returen spelas i London om en vecka.
Jere Uronen spelade hela matchen i Genks backlinje när laget spelade oavgjort 2–2 mot FC Astra Giurgiu. Genk såg länge ut att vinna matchen men på stopptid satte japanen Takayuki Seto in kvitteringen för Astra.
Resultat:
Krasnodar – Fenerbahce 1–0
AZ – Lyon 1–4
Borussia Mönchengladbach – Fiorentina 0–1
Rostov – Sparta Prag 4–0
Gent – Tottenham 1–0
Olympiakos – Osmanlispor 0–0
Celta – Sjachtar Donetsk 0–1
Ludogorets – FC Köpenhamn 1–2
Astra – Genk 2–2