Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Trumps kandidat för posten som nationell säkerhetsrådgivare tackade nej

Från 2017
Uppdaterad 17.02.2017 06:45.
Viceamiral Robert S. Harward (th) har bland annat tjänstgjort i Afghanistan
Bildtext Viceamiral Robert S. Harward (th) har bland annat tjänstgjort i Afghanistan
Bild: EPA/S. SABAWOON

President Donald Trumps nya kandidat för posten som nationell säkerhetsrådgivare har tackat nej till jobbet.

Viceamiral Robert Harward som är mest känd för att ha lett kommandostyrkan Navy seals, säger att han avböjde av personliga skäl.

- Det är endast personliga frågor. Jag har en unik möjlighet att njuta av lite personlig tid efter 40 år inom militären, säger Harward.

Flera tidningar uppger ändå att det verkliga skälet är att han var missnöjd med att han inte fick ta in sina egna medarbetare till Vita huset.

Harward fick frågan om det var personalfrågor som var den verkliga orsaken till att han avböjde erbjudandet.

- Det är en sak som presidenten får svara på, konstaterade Harward.

Flynn ljög för FBI

Harward erbjöds jobbet efter att Trumps nationella säkerhetsrådgivare, general Michael Flynn avgick efter endast 24 dagar i tjänsten.

Flynn var tvungen att avgå efter avslöjanden om att han hade ljugit om sina samtal med Rysslands ambassadör.

Tidningen Washington Post skrev i natt att Flynn även ljög om samtalen i förhör med FBI, vilket kan leda till åtal om mened.

Ett eventuellt åtal avgörs av justitieministeriet som leds av Jeff Sessions, en ex-senator som hör till Trumps närmaste och mest långvariga politiska allierade.

David Petraeus och Paula Broadwell 2011.
Bildtext David Petraeus dömdes till villkorligt fängelse för att ha överlåtit hemlig information till sin älskarinna Paula Broadwell
Bild: Wikimedia Commons / Public Domain

Petraeus på förslag?

Ett annat namn som har nämnts som en tänkbar ny nationell säkerhetsrådgivare är den förre CIA-chefen, general David Petraeus.

Problemet är att Petraeus dömdes till villkorligt fängelse för att ha avslöjat hemligheter åt sin älskarinna, bland annat under sin tid som högste Nato-kommendör i Afghanistan.

Även general Keith Kellogg, den nuvarande stabschefen för det Nationella säkerhetsrådet NSC har nämnts i spekulationerna.

Behöver inte godkännas av senaten

Den nationella säkerhetsrådgivaren hör till presidentens närmaste rådgivare och han behöver inte godkännas av senaten.

Säkerhetsrådgivaren leder NSC som har över 400 anställda experter.

Han skall också koordinera information till presidenten från både militären och underrättelseväsendet.

Ny kandidat för arbetsministeriet

Trump har samtidigt utsett professorn i juridik, Alexander Acosta som sin nye kandidat för posten som arbetskraftsminister.

Acosta skulle vara den första ministern i Trumps kabinett med latinamerikansk bakgrund om han godkänns av senaten.

Acosta har tidigare tjänstgjort bland annat som chef för justitieministeriets avdelning för medborgarrättigheter och han tros inte ha större problem att bli godkänd av senaten.

Trumps första kandidat för posten, Andrew Puzder, stötte på så starkt motstånd att han drog tillbaka sin kandidatur på torsdagen.

Diskussion om artikeln