Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Finland möter Madagaskar i Davis Cup i Hangö i april

Från 2017
Uppdaterad 17.02.2017 17:21.
Tennisnät.
Bildtext Davis Cup har gamla anor och ordnades första gången år 1900.
Bild: Yle/Jonas Blomqvist

Det spelas Davis Cup i Hangö den 7-9 april. Finlands främsta tennisherrar ställs mot Madagaskar i gruppspelsfasen och matcherna spelas i Hangö idrottshus.

Finlands tennislandslag spelar mot Madagaskar i den andra omgången i Europa/Afrika-zonens grupp 2.

Niklas Rosvall är ordförande för Hangö tennisklubb och han tycker att det är trevligt att Hangö får stå värd för Davis cup.

- Det är också fint att Finlands tennisförbund litar på vårt kunnande.

Vd Teemu Purho från Finlands tennisförbund förklarar att det var många faktorer som gjorde att Hangö valdes. Hangö har bland annat en lång tennistradition.

- Hangö tennisklubb förbinder sig också att delta i arrangemangen och är med och bygger upp evenemanget. Staden och företagen är också starkt med i arrangemangen.

Tennisklubben har resurser

Niklas Rosvall säger att tennisklubben har resurser att ordna Davis cup. Han är säker på att många klubbmedlemmar ställer upp frivilligt, annars finns det säkert andra föreningar som kan hjälpa till.

En röd och vit byggnad med cyklar utanför. Hangö idrottshus.
Bildtext Davis cup spelas i Hangö idrottshus.
Bild: Yle/Marica Hildén

Det är tredje gången Davis Cup ordnas i Hangö och spelas inomhus för första gången. Det beror på datumet, det är ingen bra idé att satsa på tennis utomhus i början av april. Rosvall berömmer Hangö idrottshus där matcherna spelas.

- Det sätts en matta på trägolvet, belysningen och takhöjden räcker till och läktarna fungerar bra.

Teemu Purho berätar att han besökte Hangö idrottshus första gången i januari och han säger att idrottshuset ser bra ut.

- Vi kan bygga en bra tennisarena där och matcherna kommer att vara en upplevelse för publiken.

Det ryms in ungefär 450 personer på läktarna, men de byggs antagligen litet större så att det ryms närmare 500 in i idrottshuset då Davis cup spelas.

Skolelever får ta del av Davis cup

Niklas Rosvall hoppas att tennisen får ett uppsving i Hangö i och med Davis cup.

- Vi kommer att presentera Davis cup i skolorna, eleverna får se när landslaget tränar och de får också spela tennis.

Fyra män sitter vid ett bord och berättar om Davis cup i Hangö. Niklas Rosvall, Anders Ahlvik, Denis Strandell och Teemu Purho.
Bildtext Davis cup i Hangö har fyra arrangörer. Hangö tennisklubb representeras av Niklas Rosvall, Hangö hamn av Anders Ahlvik, Hangö stad av Denis Strandell och Finlands tennisförbund av Teemu Purho.
Bild: Yle/Marica Hildén

Hangö hamn är evenemangets huvudsamarbetspartner. Vd Anders Ahlvik förklarar att verksamhet som lyfter upp Hangö på ett internationellt plan är viktigt för hamnen.

- Det här är ett evenemang som är känt i hela världen och det ger oss synlighet.

Ahlvik väntar sig inte nya kunder eller ett nytt stort uppsving bara för att Hangö hamn är huvudsamarbetspartner.

Hundratals turister till Hangö

Hangös stadsdirektör Denis Strandell tror på ett uppsving för Hangö under Davis cup-veckoslutet. Strandell säger att tennismatcherna kommer att locka hundratals turister till staden.

- Jag tvivlar inte en sekund på att läktarna är proppfulla. Det är sommargästerna och de som gillar tennis som kommer hit.

Strandell tycker att det är bra att folk kommer till Hangö redan i april. Då gäller det för företagarna att vara på alerten.

- De måste vara beredda på att det kommer folk och ha öppet.

Laget utses i slutet av mars

Det finländska laget utses tio dagar före Davis cup. Det består av fyra spelare och en kapten. Teemu Purho säger att han inte vet så mycket om laget från Madagaskar.

- De spelar väldigt litet ute i världen, så jag känner inte till laget.

Arrangörer är Finlands tennisförbund, Hangö stad, Hangö hamn och Hangö tennisklubb. Biljettförsäljningen börjar den 24 februari.

Radio Vega Västnyland

3:20

Radio Vega Västnyland

3:21

Diskussion om artikeln