Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Klartecken för industrins nya storfackförbund

Från 2017
Uppdaterad 17.02.2017 16:31.
Kolvtappar
Bild: Yle/Roger Källman

Metallförbundet, Träfacket och Industribranschernas fackförbund TEAM går samman till ett nytt jätteförbund. De tre fackförbundens styrelser godkände fusionen på fredag eftermiddag.

Beslutet om samgång var nästan enhälligt inom alla de tre förbunden.

Det nya storförbundet kommer att ha runt 230 000 medlemmar, och representera cirka tre fjärdedelar av Finlands exportindustri.

Ordförandena Riku Aalto från Metallförbundet, Jari Nilosaari från Träfacket och Heli Puura från TEAM säger att man genom samgången vill uppnå effektivare intressebevakning, både i avtalsförhandlingarna och i samhällsdebatten i stort.

Den hårdare internationella konkurrensen och den långvariga ekonomiska recessionen har enligt ordförande vållat arbetslöshet, strukturomvandlingar och osäkerhet. Och alla förbunden har tappat medlemmar.

De slutliga besluten om samgången fattas i maj. Om besluten stöds av förbundens fullmäktige eller på förbundsmötena, kan det nya storförbundets första förbundsmöte hållas i november 2017. Verksamheten inleds i januari 2018.

Diskussion om artikeln