Nu får också studerande från fastlandet bostadsbidrag på Åland
Nu har lagen om studiestöd ändrats så att också studerande från fastlandet kan få bostadsbidrag om de studerar på Åland.
Det uppger Ålands landskapsregerings undervisningsminister Tony Asumaa (Lib).
- Nu verkar undervisningsministeriet ha vaknat och förstått misstaget. Vi har fått en lagproposition där undervisningsministeriet föreslår att paragraf 14 i Finlands studiestödslag ändras exakt så som vi föreslog redan i november. Lagen ska träda i kraft den första augusti, skriver Asumaa i sin blogg.
En ny lag trädde i kraft vid årsskiftet i Finland. Lagen innebar att studerande från fastlandet inte skulle få bostadstillägg om de studerar på Åland. Orsaken var att bostadstillägget på fastlandet inte längre är kopplat till studiestödet utan söks som allmänt bostadsbidrag via FPA.
I dagsläget finns det cirka 200 studerande från fastlandet på Åland.