Mästartränaren fortsätter i Veiterä
Villmanstrandslaget Veiterä krönte härom veckan sin fina säsong genom att vinna FM-guld för första gången sedan 1980. På måndagen meddelade klubben att chefstränaren Aleksej Nikisov fortsätter i laget.
Nikisovs kontrakt gäller för säsongen 2017-2018. Veiteräs vice ordförande Martti Tepponen var givetvis nöjd över att ha fått besked av Nikisov att samarbetet fortsätter.
– Resultatet talar för sig och vi har bra flyt i klubben. Tack vare Aleksej skrev Veiterä ett stycke bandyhistoria i och med att han är den första utländska chefstränaren som leder sitt lag till finskt mästerskap, säger Tepponen på klubbens webbplats.
Nikisov berättar att han gärna är med och utvecklar en ny tränings- och spelfilosofi till Veiterä.
– Min motivation är fortsättningsvis hög och vi har haft en bra och positiv stämning i laget hela året, säger Nikisov.
– Vi har gjort ett jättebra jobb, killarna spelade bra hela säsongen, säger Nikisov i en svenskpråkig intervju på Veiteräs webbplats.
Trots att det tränas hårt under hela årets lopp ska Nikisov också njuta av sommaren.
– Gillar att fiska och klippa gräset. Och så ska jag träffa min gamla mamma, säger Nikisov.