Målvaktsmur och effektiva backar – KalPa vann första semifinalen
Det blev en hemmaseger för KalPa i den första semifinalmatchen mot JYP i ishockeyligan. Kuopiolaget vann med 2-0 efter fläckfritt målvaktsspel av Eero Kilpeläinen.
Kilpeläinen räddade 27 skott och såg tillsammans med sitt täta – och målfarliga – försvar till att Jyväskylägästerna stannade på noll framför 4438 åskådare i Kuopio.
Mål av backarna Otto Leskinen och Juuso Riikola förde KalPa ett steg närmare final.
Duktiga målvakter
Leskinen öppnade målskyttet redan efter en dryg minut, då han slog in en lös puck framför buren. De följande knappa 48 minuterna var mållösa – tills Riikola fördubblade ledningen med ett tungt slagskott.
Kilpeläinen höll tätt matchen ut och KalPa vann med 2-0. Även kollegan Juho Olkinuora, som parerade 22 skott, kan vara riktigt belåten med dagsverket.
Semifinalserien fortsätter i Jyväskylä på fredag. Fyra segrar krävs för avancemang. I det andra semifinalparet leder Tappara mot HIFK med 1-0. Där fortsätter serien i Helsingfors på torsdag.
KalPa – JYP 2–0 (1–0, 0–0, 1–0)
01.08 Leskinen (Myttynen, Timonen) 1-0
49.10 Riikola (Lukka, Keränen) 2-0
Segrar: 1-0
Målvakter:
Kilpeläinen, KalPa: 6+8+13 = 27
Olkinuora, JYP: 8+8+6 = 22