Hoppa till huvudinnehåll

Strömsö

Grindurnor till trädgårdsentrén

Från 2017
Uppdaterad 21.04.2017 00:56.
Grindurnor av cementblandare med tillhörande krans på grinden till Strömsövillan
Bildtext Strömsös entré med grindurnor och krans av cementblandare
Bild: Yle/Strömsö/Monica Storm

Blomplanteringar vid infarten till huset är en ordlös välkomsthälsning: Välkommen hem till oss! Det är de första sekunderna som skapar en uppfattning om vad man kan vänta sig. Och i bästa fall väcker dom en nyfikenhet på vad som kan finnas längre in i trädgården.

Storlek, material, form och färg; krukorna och växterna får gärna harmoniera med omgivningen och arkitekturen. Tänk på att blomplanteringen vid infarten till ditt hus är som ett visitkort.

En blomplantering ute vid infarten till huset kan vara rätt utsatt, så det lönar sig att förankra krukorna eller välja krukor som inte är lättflyttade.

Förankrad cementblandare utanför staketet vid Strömsövillan
Bild: Yle/Strömsö/Monica Storm

Våra grindurnor på Strömsö är anpassade till storleken på entrén. Cementblandarna berättar om en av de värderingar vi står för, nämligen återvinning. Två urnor, symmetriskt placerade, korrelerar med arkitekturen och platsen.

Det är alltid spännande att ta in helt främmande element, göra om dem och ge dem en ny funktion. Du kan välja vilka kärl som helst som har tillräckligt stor volym.

Vi valde cementblandare, delvis nergrävda och fyllda. Med en kaskad av blommor blir dom något helt nytt.

Cementblandare fylld med sommarblommor
Bild: Yle/Strömsö/Monica Storm

Så här gör du om cementblandare till grindurnor

  • Avlägsna elmotorerna
  • Lösgör vingarna inuti blandarna med vinkelslipmaskin
  • Förstora öppningen med vinkelslipmaskin
  • Borra ett antal dräneringshål
  • Förankra urnorna så de inte är flyttbara utan står stabilt
  • Fyll med dräneringsgrus i bottnen
  • Lägg ett membran mellan grus och jord, t.ex fiberduk, tyg eller tidningspapper
  • Fyll med mylla
  • Gödsla
  • Plantera
  • Vattna
Grindurnor till trädgårdsentrén - Spela upp på Arenan

I grindurnorna planterade jag både fleråriga och ettåriga växter. I våra nordiska förhållanden är det inte alltid självklart att fleråriga växter klarar övervintringen i kruka, så välj tåliga växter.

Tillräcklig jordvolym och god dränering är ett måste för att lyckas. Planteringsmyllan får gärna innehålla rätt mycket sand, en del lera, torv och gödsel. En lite grövre struktur och tillräckligt med sand i myllan gör att strukturen bibehålls längre, jorden blir inte så lätt kompakt och syrefattig. Det här är en fördel om man väljer att plantera fleråriga växter i krukor.

  • Rhodochiton - Törnrosas kjortel
  • Cosmos - Chokladkosmos
  • Stephanandra incisia `Crispa` - Stefanandra (flerårig)
  • Diascia vigilis - Ampel Diana
  • Chrystanthemum - Citrongul marguerit
  • Muehlenbeckia - Slideranka
  • Larix kaempferi `Stiff Weeper` - Japansk hänglärk (flerårig)
  • Cosmos - Gul Kosmosblomma
  • Trifolium repens - Prydnadsklöver
  • Solanum laxum - Stjärnsöta
  • Petunia ‘Million bells’ - Petunia
Strömsös grind med krans gjord av cementblandare
Bild: Yle/Strömsö/Monica Storm

Ringen jag skar loss från cementblandaren för att förstora öppningen blev en perfekt tudelad grindkrans. Dekorerad med lite kvistar och gamla kranreglage som blommor är det här en väderbeständig och slitstark dekoration.