USA avgjorde med 21 sekunder kvar – möter Finland i finalen
Sverige och USA gjorde upp om den andra finalplatsen i U18-VM. Sverige tappade ledningen i den tredje perioden och USA avgjorde i förlängningen. Ikväll möts USA och Finland i finalen.
USA inledde bäst och ledde i den första periodpausen med 1–0 efter att ha vunnit skotten på mål med 18–8.
I början av den andra perioden kvitterade Sveriges Jacob Olofsson till 1–1 men sex minuter senare tog USA igen ledningen med 2–1.
Efter den andra periodpausen vände Sverige på steken. Fabian Zetterlund kvitterade först till 2–2 och i den 47:e minuten gav Marcus Sylvegård Småkronorna ledningen med 3–2.
Bara en minut senare kvitterade USA:s Quinton Hughes till 3–3.
Dhooghe hjälte
Matchen gick till förlängning som tog slut när Sean Dhooghe avgjorde matchen med sitt 4–3-mål. Matchuret stannade på 69:43, vilket innebar att straffslagstävlingen endast var 21 sekunder borta.
Resultatet betyder att Sverige och Ryssland gör upp i bronsmatchen som spelas klockan 16.30.
Finalen mellan Finland och USA börjar klockan 20.30 och sänds i TV2 och på Arenan.
Resultat, andra semifinalen:
USA – Sverige 4–3 (1–0, 1–1, 1–2, 1–0)