Åbokillen Alvar Svartsjö satsar på musiken - knep finalplats i MGP med låten Hei Tom
Då Yle Åboland träffar Alvar Svartsjö vid Cygnaeusskolan där han går i fyran, har det gått ett antal veckor sedan han fick höra om finalplatsen i MGP. Beskedet togs förstås emot med glädje.
- Jag tyckte det var jätteroligt. Det var ganska överraskande, jag sjunger ändå på finska och det är ju en svensk tävling, funderar Alvar.
Alvar är tio år gammal och bor i Åbo.
Alvar har hållit på med musik redan en längre tid. Han sjunger, spelar piano, har nyligen börjat spela också bas, och lyssnar förstås också på musik.
- Jag tycker ganska mycket om pop-låtar. Nu har jag också börjat lyssna ganska mycket på rock för jag spelar i rockskolan och vi spelar mycket rock. Jag brukar lyssna på I love rock n roll med Joan Jett, berättar Alvar.
Låten Alvar har skrivit heter Hei Tom.
- Den handlar om en typ som har en fantasikompis och också riktiga kompisar, berättar Alvar.
- Jag ville skriva en låt och så tänkte jag att "Tom" passar bra till rytmen, och sen kom jag på andra ord.
Låtskrivarprocessen började med texten.
- Jag ville göra en låt så jag skrev lite text och sedan kom jag på melodin. Sedan tänkte jag att jag kan ju skicka in den till MGP om den blir bra.
Det blev den tyckte Alvar, så låten skickades in och nu är han en av tio finalister. Finalen går av stapeln i september. Före det ordnas ett sommarläger för finalisterna, där de får fila på sina låtar och framträdanden.
Finalen visas i tv och tusentals människor runt om i Finland kommer att få höra finalisternas finfina låtar.
- Det känns spännande, säger Alvar. Jag kommer nog att öva jättemycket på min låt.
MGP - Melodi Grand Prix är en låtskrivartävling för 8-15-åringar som arrangeras av Finlands Svenska Ungdomsförbund FSU, produktionsbolaget Five Corners och Svenska Yle.
