Morelos i kanonform – se bjudningen som bäddade för HJK
Toppmötet mellan HJK och Ilves blev Alfredo Morelos show. Med två nya fullträffar avgjorde han.
Sju mål på sju matcher är Alfredo Morelos finfina saldo i fotbollsligan. HJK-anfallaren utökade sin målskörd i kvällens toppmatch mot Ilves.
I den första halvleken gav han HJK en tidig ledning. Och det var Ilvesmålvakten Mika Hilander som får ta på sig skulden för det baklängesmålet. Hilanders utspark blev totalt misslyckad och hamnade rakt i gapet på Morelos.
Colombianen avancerade och satte bollen säkert i mål från straffområdesgränsen.
– Alla gör misstag, men det grämer väldigt mycket att vi fick en sådan start. Då blir det också en stor uppförsbacke, konstaterar Ilvestränaren Jarkko Wiss till IS-TV.
Befäster serieledningen
Efter paus fortsatte Morelos målshow. Ilvesförsvaret lämnade honom helt obevakad i den bortre delen av straffområdet och när inlägget kom dök han fram och nickade in 2–0.
Med kvarten kvar var HJK:s seger säkrad och samtidigt fick tabellettan med sig en skön seger. Efter en vinst på de fyra senaste dusterna – bland annat säsongens första förlust borta mot VPS – befäste Helsingforsklubben sin serieledning.
HJK leder ligan på fjorton poäng. Ilves ligger fortfarande tvåa på tio poäng.
Resultat:
HJK–Ilves 2–0 (1–0)
Mål: 1–0 Alfredo Morelos, 2–0 Alfredo Morelos.