Dyrare än väntat att renovera idrottshallen i Lovisa
Kostnaderna för att renovera idrottshallen i Lovisa, där man bland annat har hittat mikrober, ser ut att bli cirka 75 000 euro dyrare än beräknat.
I årets budget har Lovisa stad reserverat 225 000 euro för att byta ut ventilationssystemet i idrottshallen. Nu räknar man i stället med en kostnad på 300 000 euro.
Det beror på att man har gjort små renoveringar och anlitat utomstående expertis, enligt bildningsdirektör Thomas Grönholm.
– Vi visste nog om att en del saker måste göras i idrottshallen, men i höstas blev vi kontaktade av skolor eftersom elever hade fått symptom av att vistas där, säger Grönholm.
Då bildades en så kallad inneluftsgrupp. Staden gjorde en undersökning av inneluften och tog materialprover från konstruktionerna. Dessutom anlitade man professor Tuula Putus som är expert på området.
Det är det som har kostat extra.
Senare hittades bland annat mikrober i ett av omklädningsrummen och staden sanerar idrottshallen som bäst.
– Vi får se vad stadsstyrelsen säger. Målet är att vi ska klara oss med den här idrottshallen i fem år framåt, men det klart är att vi måste tänka om ifall det uppstår nya utmaningar, säger Thomas Grönholm.
Stadsstyrelsen behandlar ärendet på sitt möte på måndag kväll.
Kostnadsberäkningar för renoveringen av idrottshallen
- undersökningar, planering och övervakning – 10 000 euro
- rivningsarbeten – 10 000 euro
- reparationer och ändringar av omklädningsrummen – 30 000 euro
- övriga reparationer – 20 000 euro
- lösöre – 5 000 euro
- sanering av ventilation – 200 000 euro
- beräkning av tilläggs- och ändringsarbeten – 25 000 euro