Hoppa till huvudinnehåll

Åboland

Åbobor kondolerade med personliga minnen av Koivisto

Från 2017
Uppdaterad 18.05.2017 16:42.
Åbos fullmäktigeordförande Seppo Lehtinen tecknar sitt namn i Mauno Koivistos kondoleansbok.
Bildtext Åbofullmäktiges ordförande Seppo Lehtinen tecknar sitt namn i den elektroniska kondoleansboken.
Bild: Yle/Maria Nylund

På torsdag och fredag har man möjlighet att lämna en hälsning i en elektronisk kondoleansbok för att hedra president Mauno Koivisto.

Den elektroniska kondoleansboken finns i Åbos stadshus på Auragatan 1.

Åbofullmäktiges ordförande Seppo Lehtinen var den första som tecknade sitt namn i boken, tillsammans med bland andra stadsdirektör Aleksi Randell.

Åbos stadsdirektör Aleksi Randell tecknar sitt namn i kondoleansboken för Mauno Koivisto.
Bildtext Åbos stadsdirektör Aleksi Randell tecknar sitt namn i Mauno Koivistos kondoleansbok.
Bild: Yle/Maria Nylund

Allmänheten har möjlighet att teckna sitt namn i kondoleansboken på torsdag mellan klockan 11 och 17 och på fredag mellan klockan 11 och 15.

"Presidentens rörande budskap: Krig är hemskt!"

De som under torsdag förmiddag tog sig till stadshuset för att hedra presidenten fanns Pentti Olavi Vanamo. Innan han satte sig ner för att skriva sin egen hälsning i kondoleansboken gjorde han en kraftfull honnör för presidenten.

Pentti Olavi Vanamo hedrar Mauno Koivistos minne.
Bildtext Pentti Olavi Vanamo var bombplanspilot i det finska luftvärnet.
Bild: Yle/Maria Nylund

- Jag har mycket behagliga egna minnen av presidenten, säger Vanamo. Men en gång fick jag ringa honom ett samtal och be om ursäkt. Det var efter att jag offentligt på en tillställning vid arbetarinstitutet hade kritiserat honom för att inte försöka få tillbaka Karelen, berättar Vanamo.

- Men presidenten kom med ett budskap som berörde mig: att krig är en hemsk sak! Krig ska man inte låta generaler bestämma över. Och detta håller jag fullständigt med om, säger Vanamo med eftertryck.

Vanamo berättar att han själv evakuerades från Viborg och har tjänat som bombplanspilot inom det finska flygvärnet.

Pentti Olavi Vanamo berättar att han hade personliga kontakter till president Koivisto eftersom han kände hans äldre bror väl. Koivistos syster arbetade också på samma apotek som Vanamos blivande hustru.

Plockade bär och svamp med Koivistos syster

En äldre kvinna som också tagit sig till stadshuset i Åbo berättar att hon var god väninna med president Koivistos syster.

- Vi brukade plocka bär och svamp tillsammans, och så gick vi på dans - det var innan vi gifte oss förstås, berättar hon.

Hälsingarna i den elektroniska kondoleansboken kommer att överlämnas till president Mauno Koivistos anhöriga.

Du kan också teckna ditt namn och skriva en hälsning i den elektroniska kondoleansboken via denna länk.

Artikeln är uppdaterad med en länk till den elektroniska kondoleansboken.

Diskussion om artikeln