Lars Losvik: Att ha roligt är viktigt för att lyckas
Hur gör man konkret för att flytta sina gränser och nå sina drömmars mål? Och hur gör man för att hjälpa sina barn och inte stjälpa dem i deras ambitioner?
Ledarskaps- och företagskonsulten Lars Losvik är ursprungligen från Norge. I bagaget har han studier i nationalekonomi och i Finland blev det doktorandstudier i vuxenpedagogik. Numera är han bosatt med sin familj i Nykarleby, där han också är vd och gårldskarl för Losvik Djurklinik.
Bilolycka
En bilolycka på ett sommarjobb fick honom att se världen med nya ögon. Det har påverkat hans yrkesval att motivera människor.
- Min livsuppgift är att försöka lära människor att må bättre på sitt arbete, att växa och utvecklas.
Man är på jobbet en tredjedel av dygnet. Tänk så hemskt om man inte tycker att det är roligt.
Lars Losvik
Ledarskap i praktiken
En stor del av fritiden går åt till att cykla, motionera eller att köra runt med familjen när dottern Eirin tävlar i internationell ridsport. Bland annat genom sina egna barn har Lars fått omsätta sina ledarskapskunskaper i praktiken.
- Det limbiska systemet som knyter samman vänstra och högra hjärnhalvan hämmas av negativa känslor, oro, mobbning och att bli åthutad. Det är därför det är så viktigt att ha roligt för att lyckas.
Vi kan inte leva ut våra drömmar genom våra barn. Kultur eller idrott får inte bli måsten för barnen. Vi kan stöda dem så gott vi kan så att det finns förutsättningar om barnen vill. Och inte är det säkert att vi gör rätt, det vet man inte förrän efteråt, men vi har gjort så gott vi kan.
Lars Losvik
Lars Losvik sommarpratar i Yle Vega klockan 10:03 och 18:03

Lars Losvik 2017
Ladda ner en musikfri podcast som går att lyssna till även utomlands.
Lyssna till musiken i sommarpratet här.