Söderkulla skola blir färdig till skolstart
Renoveringen av Söderkulla skola i Sibbo har framskridit enligt tidtabell och utan större komplikationer.
Reparationerna har gjorts och ska fortsättningsvis göras i olika faser.
Under sommarlovet ska det göras tätningsreparationer i bland annat kontorslokalerna och i köket. Dessutom ska man förbättra gymnastiksalens akustiska förhållanden genom att man monterar akustikplattor i salens tak.
Fogar tätas
Under de senaste månaderna har man tätat fogar i golv, väggar och tak och för tillfället repareras lobby- och korridorlokalerna samt en del av klassrummen i B-delens norra ända samt C-delens ingång vid parkeringsplatsen.
När alla reparationsarbeten är färdiga ska kvaliteten av inomhusluften följas upp genom systematiska undersökningar.
Mätningar och justeringar av ventilationen görs när skolarbetet inletts i augusti. På det sättet säkerställer man att reparationerna har lyckats.
Symptomenkät görs i höst
Tanken är att klasserna 1 och 2 vid Sipoonlahden koulu, Söderkulla skola och förskolorna ska kunna inleda höstterminen i renoverade lokaler på Lärdomsvägen.
Också morgon- och eftermiddagsverksamheten kommer att arrangeras i skolcentret på hösten igen.
Under hösten kommer man också att göra en ny symptomenkät.