Hoppa till huvudinnehåll

Östnyland

Söderkulla skola blir färdig till skolstart

Från 2017
fötter
Bildtext Illustrerande arkivbild.
Bild: Yle/Erica Vasama

Renoveringen av Söderkulla skola i Sibbo har framskridit enligt tidtabell och utan större komplikationer.

Reparationerna har gjorts och ska fortsättningsvis göras i olika faser.

Under sommarlovet ska det göras tätningsreparationer i bland annat kontorslokalerna och i köket. Dessutom ska man förbättra gymnastiksalens akustiska förhållanden genom att man monterar akustikplattor i salens tak.

Fogar tätas

Under de senaste månaderna har man tätat fogar i golv, väggar och tak och för tillfället repareras lobby- och korridorlokalerna samt en del av klassrummen i B-delens norra ända samt C-delens ingång vid parkeringsplatsen.

När alla reparationsarbeten är färdiga ska kvaliteten av inomhusluften följas upp genom systematiska undersökningar.

Mätningar och justeringar av ventilationen görs när skolarbetet inletts i augusti. På det sättet säkerställer man att reparationerna har lyckats.

Symptomenkät görs i höst

Tanken är att klasserna 1 och 2 vid Sipoonlahden koulu, Söderkulla skola och förskolorna ska kunna inleda höstterminen i renoverade lokaler på Lärdomsvägen.

Också morgon- och eftermiddagsverksamheten kommer att arrangeras i skolcentret på hösten igen.

Under hösten kommer man också att göra en ny symptomenkät.

Diskussion om artikeln