Hoppa till huvudinnehåll

Inrikes

Anna-Maja Henriksson återvaldes - Sandra Bergqvist ny viceordförande

Från 2017
Uppdaterad 11.06.2017 23:58.
Anna-Maja Henriksson under SFP:s partidag i Helsingfors
Bildtext Anna-Maja Henriksson
Bild: SFP / Johan Hagström

Anna-Maja Henriksson fortsätter som partiordförande för SFP, beslöt partidagen i Helsingfors. Ingen motkandidat hade ställts upp.

Däremot blev de val mellan fyra kandidater för de tre viceordförandeplatserna.

De sittande viceordförandena Anders Adlercreutz och Silja Borgarsdóttir Sandelin fick fortsatt förtroende.

De två andra kandidaterna var Sandra Bergqvist och Ida Schauman, båda från Åboland.

Bergqvist valdes till tredje viceordförande efter en jämn omröstning.

Mot rasism, för multikulturalism

Bland motionerna som godkändes fanns en om att förbjuda organiserad rasism och en om att jobba för en flaggdag för Edith Södergran och multikulturalism.

En längre debatt fördes om förslaget att grunda en sanningskommission för att utreda historiska brott mot samerna i Finland.

Till slut bestämde man sej för att arbeta i frågan med Sametinget.

Funktionsduglig regering efterlyses

Efter att partidagen avslutades sammanfattade partiordförande Henriksson sina tankar efter det turbulenta politiska veckoslutet.

- Det sannfinländska partiet inte är samma parti som Timo Soini ledde. Det är att parti som går längre högerut och som går i en mer extrem riktning än det parti som jag lärt känna under Timo Soini som ordförande.

Frågan är om regeringen kan fortsätta samarbeta med Sannfinländarna efter maktskiftet inom partiet.

- Nu hamnar nog Sipilä och Orpo och fundera på hur det är att regera med ett parti som är så otroligt EU-kritiskt och invandringsfientligt. Det är en ny situation på många sätt och det är klart att det kommer att få en effekt på regeringspolitiken.

SFP:s ordförande kommenterar läget i regeringen - Spela upp på Arenan

I offentligheten har det redan spekulerats om nyval som en lösningen på den politiska krisen. Anna-Maja Henriksson vill i det här skedet tona ned diskussionen om nyval.

- För att man ska gå in för nyval måste det finnas starka argument för det. Vi har fortfarande ett valresultat från 2015 som är i kraft.

Målet bör enligt Henriksson vara en stabil regeringsbas.

- Ska man bilda något så måste det vara en funktionsduglig regering.

Kl. 16.51: Artikeln har uppdaterats med Anna-Maja Henrikssons kommentarer. Kl. 22.05: Artikeln uppdaterades med videointervju med Anna-Maja Henriksson.

Diskussion om artikeln