Hoppa till huvudinnehåll

Österbotten

Mikael Forslund ny kyrkoherde i Vasa svenska församling

Från 2017
Uppdaterad 12.06.2017 10:59.
Portträtt Mikael Forslund
Bildtext Mikael Forslund är Vasa svenska församlings nya kyrkoherde.
Bild: Yle/Sofi Nordmyr

Vasa svenska församlings nya kyrkoherde heter Mikael Forslund. I valet fick han 56,9 procent av rösterna.

Valet stod mellan Forslund, Ann-Mari Audas-Willman och Mats Björklund. Forslund fick 527 röster vilket motsvarar 56,9 procent av rösterna, Audas-Willman fick 316 röster (34,1 procent) och Björklund 80 röster (8,6 procent).

Valet förättades på söndagen och 926 församlingsmedlemmar röstade, det är nio procent av de röstberättigade. När Vasa svenska församling valde kyrkoherde senast 2006 röstade endast 3,3 procent av de röstberättigade församlingsmedlemmarna.

Det var en spännande kväll innan telefonsamtalet kom, säger Mikael Forslund.

- Inte visste man riktigt hur det skulle gå, det kommer inga undersökningar inför kyrkoherdeval och jag trodde att det skulle bli ganska jämnt.

Vasa församling är hemma

Forslund är teologie magister och har arbetat i Vasa svenska församling sedan 2015. Han prästvigdes 1991 och har bland annat arbetat som församlingspastor i Pargas svenska församling, kyrkoherde i Houtskär församling och Munsala församling samt kaplan i Nykarleby församling. För närvarande är han kaplan i Vasa svenska församling.

Forslund tror att det att han har jobbat i församlingen drygt två år och är bekant sedan tidigare kan ha gjort att han blev vald.

- Jag vill förstås tacka alla för det stöd och förtroende jag har fått.

Forslund säger att han på sätt och vis kommit hem i församlingen i Vasa, även om han är född i Jakobstad.

- Jag tycker om församlingen här och trivs bra.

Vill göra sig hörd

Forslund vill som kyrkoherde ta ställning i samhällsfrågor. Rättvisa och rättvis behandling är viktiga frågor för honom.

- För mig personligen är människovärdet viktigt, alla människor är lika mycket värda.

Vasa kyrkliga samfällighet har det svårt ekonomiskt, och Forslund vet att det kommer bli några svåra år.

- Det blir säkert aktuellt med inbesparingar i höst, det är bra om församlingsmedlemmarna är medvetna om att det är tuffa tider.

Det han ser fram emot mest i sin nya roll är människomötena.

- Jag trivs med att träffa människor i olika situationer.

Vasa svenska församlings nuvarande kyrkoherde Tor-Erik Store går i pension i juli. Valnämnden fastställer valresultatet på sitt möte under måndagen.

Uppdaterad 10:58 med kommentarer av Mikael Forslund

Diskussion om artikeln