Nordiskt test visar: Bara 8 av 45 solkrämer får grönt ljus - hormonstörande ämnen i många
Solkräm kan innehålla olämpliga ingredienser, visar ett test som Forbrukerrådet i Norge har låtit göra.
Bara åtta av 45 solkrämer fick godkänt i årets solkrämstest. Bland de som inte klarade testet fanns också sådana som kan inhandlas på apotek.
Det går utmärkt att tillverka solkräm utan de ämnen som har bekymmersamma verkningar. Det har åtta av de här krämerna bevisat, konstaterar Forbrukerradet.
Rådet konstaterar att solkräm är ett viktigt skydd mot solstrålarna och att det därför borde vara enkelt att göra ett gott val.
Det är fel och onödigt att utsätta kroppen för risker. Klåda får inte vara det pris man betalar för att få ett ordentligt skydd, påpekar rådet.
Också solkräm för barn innehåller ifrågasatta ämnen
Många av de underkända krämerna är avsedda för barn.
De norska konsumentmyndigheterna lät testa 45 krämer av vilka 32 är avsedda för vuxna och 13 för barn.
Solkrämerna är köpta på apotek, parfymavdelningar, hälsokostbutiker, dagligvarubutiker och kosmetikavdelningar.
Testet utfördes av det danska företaget TÆNK
I undersökningen fokuserade man på ämnen som kan vara skadliga för miljön, ämnen som kan vara allergiframkallande och ämnen som är hormonstörande.
Här kan du se resultatet för alla testade produkter: