Ajax-legendaren de Boer till Premier League – tar över Crystal Palace
Jari Litmanens tidigare lagkamrat Frank de Boer prövar lyckan i Premier League. Den tidigare storspelaren de Boer har också levererat som tränare: Han förde Ajax till fyra raka ligatitlar.
Hundratolv landslagsmatcher, Champions League- och La Liga-vinnare. Frank de Boer har en otrolig spelarkarriär bakom sig.
Också på tränarbänken har de Boer levererat. Det skvallrar fyra raka ligatitlar med Ajax åren 2010–2014 om. Nu är han redo att ta över Crystal Palace. Kontraktet med Premier League-klubben är tre år långt.
Lovar offensiv fotboll
Crystal Palace slutade 14:e i Premier League under förra tränaren Sam Allardyce, som sade upp sig.
Nästa säsong ska det bli andra bullar, menar de Boer som lovar anfallsglad fotboll.
– Vi har en mycket solid trupp med några väldigt bra spelare. Jag försöker få mina lag att dominera matcherna. Om vi inte har bollen vill vi ha den tillbaka så snabbt som möjligt, säger de Boer på Crystal Palace webbplats.
Frank de Boer tränade Inter i Italien hösten 2016. Han sparkades efter bara 85 dagar i klubben.