Suomi ensin-demonstrationen har vräkts – läget var spänt på Järnvägstorget

På måndag eftermiddag meddelade Helsingforspolisen att Suomi ensin-demonstranterna (ung. Finland först) ska vara borta från Järnvägstorget senast klockan 18. Rivningen av demonstrationslägret avslutades vid 20-tiden på kvällen, men en del demonstranter var fortfarande på plats sent på kvällen.
Efter klockan 20 uppgav överkommissarien Jari Taponen för Yle Nyheter att polisen som bäst håller på att avlägsna demonstranter från Järnvägstorget.
- Omkring tjugo demonstranter är fortfarande på plats. Det har också samlats en del publik på torget, säger Taponen.
- Vi kommer att vara på plats längs med kvällen och natten för att se till att allt går lugnt till. För tillfället är situationen lugn, trots att en del vägrar att lämna platsen, säger Taponen.
Polisen har gripit fyra personer under kvällens lopp.
Spänt läge tidigare på kvällen
Polisen meddelade på eftermiddagen att de invandrarfientliga Suomi ensin-demonstranterna ska vara borta senast klockan 18. Då polisen kom till platsen vid sextiden var demonstranterna fortfarande på plats och läget blev snabbt spänt.
- Jag skulle inte säga att situationen är hotfull, men läget är spänt. Det flyger provocerande ord åt olika håll, berättade Svenska Yles Cecilia Wikman, på plats på Järnvägstorget i Helsingfors tidigare under kvällen.
- Demonstranterna håller nog på att tömma lägret, eftersom här står en bil med bakluckan öppen dit de bär saker, säger Wikman.
Enligt överkommissarien Jari Taponen avslutas demonstrationen på grund av att den orsakar omedelbar fara för förbipasserande.
- Senast i slutet av förra veckan inträffade tre incidenter där tre demonstranter misstänks för misshandel. Situationen blir hela tiden värre och värre, säger Taponen.
Asylsökande får stanna kvar
Både asylsökande och invandrarfientliga har demonstrerat på Järnvägstorget i nästan 140 dagar. Asylsökandena får fortsätta att demonstrera i vanlig ordning.
- Vi har ingenting att anmärka när det gäller asylsökandenas demonstration, säger överkommissarien Jari Taponen.
Polisen har inte förberett sig för att motdemonstranterna nu ska hitta ett annat ställe att demonstrera på.
- Demonstrationsförbudet för Suomi ensin-demonstranterna gäller i hela Helsingfors, säger Taponen.

Artikeln uppdaterad klockan 21.11 med kommentarer av polisen och 23.31 med uppgifter om att en fjärde person gripits.