Hoppa till huvudinnehåll

Utrikes

Fem personer döms för mordet på Boris Nemtsov

Från 2017
Uppdaterad 29.06.2017 17:07.
boris nemtsov
Bild: EPA/MAXIM SHIPENKOV

En rysk domstol har bedömt att de fem tjetjenska män som stod åtalade för mordet på oppositionspolitikern Boris Nemtsov alla är skyldiga.

Domstolen slog fast att den huvudmisstänkte mannen, Zaur Dadayev, tryckte på avtryckaren. De fyra återstående männen döms för medhjälp till mordet.

Enligt domstolen hade männen blivit utlovade en belöning på nästan 220 000 euro för att döda Nemtsov.

Redan för år två år sedan uppgav myndigheterna att hjärnan bakom mordet var en man vid namn Ruslan Muhudinov. Polisen jagar fortfarande Muhudinov.

Den ryska oppositionen anser att mordundersökningen är bristfällig. En talesperson för Kreml säger att det är upp till utredarna, och inte Kreml, om ytterligare utredningar behövs.

Putinkritiker

Rysslands före detta vice premiärminister Boris Nemtsov sköts ihjäl på en gata i Moskva år 2015.

Strax före sin död kritiserade han Putin för att ha startat ett olagligt krig mot Ukraina, som enligt honom ledde till sanktioner från västländerna och en ekonomisk kris.

Så sent som i februari hölls en stor marsch i Moskva till minnet av Nemtsov.

Demonstranter marcherar i Moskva till minnet av Boris Nemtsov, två år efter att han mördades.
Bildtext Tusentals ryssar deltog i marschen till minnet av Nemtsov.
Bild: EPA/MAXIM SHIPENKOV

Källor: Tass, AFP

Diskussion om artikeln