Trafikkaos i Ekenäs - det brast i informationen
Det tog rejält länge att komma över bron till Pojoviken i Ekenäs under eftermiddagen och kvällen på måndagen (3.7).
Vid 17-tiden var köerna på riksväg 25 cirka 20 minuter långa och vid 19-tiden var de betydligt längre.
- Snart över bron, 1 timme och 20 minuter hittills från Langansböle, sade Bitte Westerlund som satt i kö vid 19-tiden och försökte ta sig till Bromarv.
Anne Ingman som skulle på ett möte satt också fast i kön.
- Den ena ändan av kön gick till Langansböle och från andra hållet slutade den i Leksvall, sade hon.
Var blev informationen?
Bron över Pojoviken har renoverats under en längre tid.
Trafikstockningen uppstod i dag då endast en fil på bron var i bruk samtidigt som vägen var livligt trafikerad.
Trafikverkets jourhavande chef Juha Alikoivisto säger att ingen hos dem fått någon som helst vetskap om att trafiken skulle påverkas i dag. Det handlade om ett missförstånd.
- Varken Destia, Trafikverket eller Närings-, trafik- och miljöcentralen fick någon information av entreprenören, säger han.
Han säger att det han visste i förväg var att broarbetena borde ha avslutats i fredags (30.6).
- Men tydligen blev asfalteringen ogjord, säger han.
Bron asfalterades sedan under måndag kväll och därför var endast en fil i bruk.
Under kvällen visste han inget om när arbetena skulle vara färdiga.
Men vid 20.30-tiden fick Alikoivisto ny information.
- Vid 22-23-tiden ska båda filerna igen vara i bruk, säger han.
Ingen olycka
Räddningsverket hade vid 19.30-tiden ingen kännedom om att några olyckor skulle ha skett i närheten.
Den enda information som har funnits tillgänglig för allmänheten om trafiken är den som Trafikverket meddelat om redan i maj.
I den står att trafiken mellan den 15 maj och den 30 november tillfälligt kan stoppas på bron. Arbetstiderna är mellan 9 och 15 och mellan 18 och 24.
Artikeln uppdaterades 3.7 klockan 20.42 med ny information om när arbetena ska vara färdiga och att informationsbristen berott på missförstånd.