Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Slowfoodföreningen vill ha stort stöd av Raseborg

Från 2017
Närmatsproducenter och konsumenter möts i Fiskars
Bildtext Föreningen ordnar en matmarknad varje år på hösten i Fiskars bruk.
Bild: Yle/Monica Slotte

Föreningen för långsam lokal matkultur Slow Food Västnyland önskar större och mera långvarigt stöd av Raseborgs stad. Slow Food-föreningen vill att staden stöder dem med 25 000 euro per år i tre års tid.

Tanken är att föreningen ska anställa två personer på deltid, en verksamhetsledare och kommunikatör.

Föreningen säger i sin ansökan att de är en betydande aktör i matsammanhang både lokalt och internationellt. Regionen har stor nytta av föreningens verksamhet.

Föreningens arbete har redan skapat och bevarat och flera jobb i Västnyland, säger de.

Olika bud om besökssiffror på matfestivalen

Slow Food Västnyland berättar i sin ansökan till staden att deras stora evenemang, den årliga matmarknaden i Fiskars, i fjol (2016) hade nästan 10 000 besökare.

I ett färskt pressmeddelande säger föreningen däremot att marknaden i höstas var en stor succé med cirka 7 000 besökare och att 10 000 besökare är ett mål för årets marknad som ordnas på ny plats i Gamla Knivfabriken i Fiskars.

Stöd på 15 000 euro i året föreslås

Tf. stadsdirektören i Raseborg Thomas Flemmich föreslår stadsutvecklingssektionen att staden beviljar föreningen 15 000 euro per år för en treårsperiod.

Stadsstyrelsen tar ställning till förslaget på sitt möte 28.8.

Diskussion om artikeln