Hoppa till huvudinnehåll

Västnyland

Eurydike i Karis fick ålderskrämpor

Från 2017
En staty, kvinnlig figur, i en liten ljusblå bassäng utan vatten, sand och löv och vattenrör syns på bassängbottnen.
Bildtext Det blev ingen badsäsong för Eurydike i år.
Bild: Tove Virta / Yle

Den lilla springbrunnsstatyn framför tidigare stadshuset i Karis har stått torr så gott som hela sommaren.

Statyn föreställer den vackra nymfen Eurydike som står i en liten ljusblå bassäng av betong. Bassängen kommer inte att fyllas med vatten i år.

Håller inte tätt

Raseborgs stad har i sommar valt att inte ha vatten i bassängen eftersom bassängen inte långre håller tätt.

Det finns en risk att det läckande vattnet skulle rinna in under stadshuset.

Reparation är ingen topprioritet

Stadens fastighetsavdelning uppger att de har för avsikt att reparera bassängen. Men hittills har det inte funnits resurser för det.

Staden har heller ännu inte någon uppfattning om hur omfattande läckage det är frågan om.

Catharina Lindström
Bildtext Catharina Lindström
Bild: Yle/Minna Almark

Reparationen står inte högst på prioriteringslistan uppger fastighetschefen Catharina Lindström vid Raseborgs stad.

Oklart vad som behöver fixas

Det är bassängens kanter som inte längre håller. Det menar Robert Holmström som ansvarar för reparationer av stadens fastigheter bland annat i Karis.

- Jag har inte uppskattat hur mycket det kommer att kosta. Det är oklart om hela bassängen borde gjutas om eller om det räcker med att bara täta den, säger Holmström.

Hans förman, fastighetschefen Lindström, säger att det nu gäller att undersöka konstruktionen och planera vad som ska göras. Men det sker inte i år utan 2018.

Tills dess hålls bassängen tom.

Vapunviettoa Helsingin Kauppatorilla. Teknillisen korkeakoulun opiskelijat lakittavat Havis Amanda -patsaan vuonna 1986.
Bildtext Studenter trycker studentmössan på Havis Amandas huvud i Helsingfors på första maj. I Karis fick Eurydike också ett bad i år.
Bild: Yle/Martti Juntunen

Hur som helst fick Eurydike svalka sig lite i sin marinblåa bassäng när Karis manskör sjöng in våren på första maj. Då var vattnet påkopplat men sedan stängdes vattnet åter av.

- Vi har haft på vattnet under vissa evenemang, berättar Holmström.

Diskmedel och glasskärvor

Lindström låter förstå att det inte bara är läckaget utan också ofog som är orsak till att fontänen i år är torr.

Bassängen har ibland varit fylld av diskmedel, målarfärg eller glasskärvor och annat skräp. Det orsakar mycket extra arbete för staden.

Holmström bekräftar att vattnet vid Eurydike därför också tidigare år har stängs av till exempel vid skolavslutningar och skolstarter.

Karis före detta stadshus är ritat av arkitekten Hilding Ekelund. Huset byggdes på 1940-talet. Eurydike-bassängen kom på 1950-talet. Statyn är ett verk av Gunnar Elfgren.

Diskussion om artikeln