Hoverboard orsakade bostadsbrand i Esbo
De populära hoverboardsen har orsakat flera bränder sen de har blivit vanligare. Senast på måndag morgonen orsakade en hoverboard en brand i ett radhus i Esbo.
Jourhavande brandmästaren Tommi Varjonen på Västra Nylands räddningsverk säger att branden orsakades av en hoverboard som sannolikt var på laddning.
Enligt honom kunde ingen i familjen minnas med säkerhet om brädan var på laddning, men att den sannolikt var det.
Fyra personer befann sig i bostaden när det började brinna.
En av dem vaknade av ljuden från elden och väckte resten av familjen. Med hjälp av en pulversläckare och brandfilt kunde de begränsa elden.
En person som andats in rök fick föras till sjukhus för en kontroll.
Tredje hoverboarden som brinner på ett drygt år
Det är inte första gången en hoverboard orsakar en eldsvåda. I maj i fjol förstördes ett egnahemshus i en våldsam brand i Vanda.
Förra våren brann det också i Hollola då en hoverboard fattade eld.
Myndigheterna rekommenderar att manicker med kraftiga batterier inte ska lämnas obevakade då de laddas.
Högst sannolikt brinner laddaren
Säkerhets- och kemikalieverket Tukes började under förra året granska hoverboards och hittils har de utrett cirka femton olika modeller på marknaden. Det visade sig att av de första modellerna som undersöktes hade alla brister. Läget har ändå blivit en aning bättre då hälften av de femton testade modellerna hade brister i säkerheten.
Enligt överinspektör Seppo Niemi på Tukes fokuserar de på batterierna och laddarna då de granskar apparatur.
- Laddaren kan bland annat ge en ojämn spänning ifall det är något fel i apparaturen. Det i sin tur kan skada batteriet som sedan blir farligt att använda, säger Niemi till Yle Uutiset.
Niemi förklarar vidare att batteriet också kan vara dåligt skyddat vilket leder till att det går lättare sönder.
Eftersom hoverboards också utsätts för smällar och skakning kan isolatorerna skadas vilket kan leda till kortslutningar som kan göra apparaten farlig. Därför är det skäl att följa myndigheternas råd att övervaka hoverboarden då den laddas.
Källa: FNB, Yle Uutiset