Neil Armstrongs månväska klubbades för över en miljon euro
En liten vit väska som astronauten Neil Armstrong hade med sig på månlandningen 1969 klubbades för över en miljon euro på Southebys auktion i New York.
Priset på väskan blev 1,8 miljoner amerikanska dollar vilket motsvarar ungefär 1,5 miljoner euro. Köparens identitet är okänd.
Armstrong hade med sig väskan för att samla markprover och den innehåller fortfarande spår av måndamm och en liten sten.
Väskan har haft flera ägare under åren
År 2003 hittades väskan i ett garage hos en man som senare dömdes för att ha stulit och sålt föremål från museum.
På grund av en miss i identifieringen av väskan auktionerade staten ut den 2015. En kvinna köpte den för 995 amerikanska dollar.
Kvinnan ville försäkra sig om väskan ursprung och skickade den till Nasa. Då Nasa bekräftade att väskan de facto var Armstrongs månväska vägrade man lämna tillbaka väskan till kvinnan.
Kvinnan stämde Nasa och i december slog en domare fast att månväskan aldrig borde ha sålts på auktion från första början men att kvinnan hade rätt till vad hon köpt.
Källor: TT, FNB, AFP